Interval výměny oleje

Máš nebo jsi měl problém s autem? Zde ti ho pomůžeme vyřešit :)

Moderátor: Idaho

Odpovědět
Uživatelský avatar
MSG
Příspěvky: 1078
Registrován: 15 lis 2004 10:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Interval výměny oleje

Příspěvek od MSG »

Zdar,

mám spory s otcem, aby si laskavě vyměnil olej ve svým autě.
Je to Ford Fusion, benzín 1,4l. Auto je asi 4 roky starý, kupovaný nový, otec-důchodce jezdí hrozně málo (za tu dobu celkem 12.000 km), takže mění olej (na můj nátlak) 1x za 2 roky. Teď se mu ale do toho nechce, že prý to vydrží 3 roky, když skoro nejezdí :kladivo:

Je nějaký argument, jak mu to vysvětlit? Že olej degeneruje sám - stářím, jsem mu už říkal x-krát...
(Mám zištný důvody, auto se pak přepíše na mě :-) )
MSG

Uživatelský avatar
Beaver
Příspěvky: 6553
Registrován: 17 srp 2004 09:01

Re: Interval výměny oleje

Příspěvek od Beaver »

Pokud si dobře pamatuju, tak vlivy jsou dva. Jednak olej oxiduje a jednak různá jeho aditiva se prostě časem rozkládají. To způsobuje jednak to, že olej po tom roce už zdaleka nemá takové schopnosti jako by měl mít, protože o ně přišel stárnutím a jednak ty rozložené přísady naopak zvyšují kyselost, takže může být ve výsledku ten olej vůči různým částem motoru dokonce agresivní - typicky to pak může žrát gufera.
Toyota Supra 2.5 twin turbo (208 kW/360 Nm)
Lexus RX400h 3.3 VVTi '06 (205 kW/418 Nm)
Toyota RAV4 2.5 Hybrid '16 (114 kW/213 Nm)
Lexus IS200 2.0 VVTi (115 kW/200 Nm)
"Vždycky můžete spát v autě, ale nikdy nemůžete řídit dům"

Uživatelský avatar
HondaMan
Příspěvky: 377
Registrován: 30 kvě 2009 23:17

Re: Interval výměny oleje

Příspěvek od HondaMan »

MSG: Tak ten olej vyměň/nech vyměnit sám, když Ti to tak vadí.

Uživatelský avatar
Lordík
Příspěvky: 1501
Registrován: 31 črc 2011 16:12
Bydliště: Budvar city

Re: Interval výměny oleje

Příspěvek od Lordík »

v práci udáváme interval 1rok nebo 15000km u klasiky olejo 10w 40 /5w 40. při cenně olejů za který nakupujeme shell měním každých 10 000km a pohoda. 8)
Ophell Vectra B Zender Sport 2.1 16V BIG Turbo Nitro! 300HP / 350HP / 400HP Club! Clean engine / car design , Airlift 3P dual Viar, 8piston brake 370mm wave rotor RS3, 3tlg. Schmidt vn-line 19" stretch, Prosport EVO, Sparco, Coming soon 2K18!

Uživatelský avatar
MSG
Příspěvky: 1078
Registrován: 15 lis 2004 10:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Interval výměny oleje

Příspěvek od MSG »

Já už jdu tak daleko, že mu koupím levně na netu olej (současně budu objednávat i sobě), on má něj.známého, co mu to vymění v podstatě zdarma, takže ho to vyjde na cca 900,- počítám. I tak se mu do toho nechce. Teď jako vymejšlí že ať teda mu koupím ten olej, ale že ho nechá vyměnit až na podzim... chjo...
MSG

Uživatelský avatar
Angličák
Příspěvky: 832
Registrován: 02 pro 2005 18:27
Bydliště: Opava
Kontaktovat uživatele:

Re: Interval výměny oleje

Příspěvek od Angličák »

To je zas keců pro hovno. Tak si to auto od něj pod nějakou záminkou pučím, někam poodjedu, provedu výměnu a je to. Nebo i to nejde udělat, protože....bla ble blaaaaa :D ....pak už jen radím otce zastřelit a užívat si vozidla ihned. :lol:
www.vh-autoservis.cz
H S2000 AP1 / V 850 SW

Uživatelský avatar
Sova
Příspěvky: 3475
Registrován: 07 lis 2006 04:03
Bydliště: Tschechisches Streichholzschächtelchen

Re: Interval výměny oleje

Příspěvek od Sova »

Ty si trošku Hujer ne? Proč řešíš fotra na důchodě a jeho auto, výměnu oleje :? Je to tvoje auto? Kupoval si mu ho?
Chce měnit olej po 3 letech a ty z toho děláš kovbojku jako by tam lil fritovací olej :roll:
Jistě že olej časem degraduje a ztrácí mázací schopnosti, ale pokud tvuj otec je důchodce i tak jezdí, tak se rozhodně s motorem nic nestane.
Vyměna oleje po 3 letech, s malým ročním nájezdem, běžným motorem a kvalitním olejem určitě není žádná tragedie jak to tady prezentuješ a řešíš
Cléon & Fonte

Uživatelský avatar
MSG
Příspěvky: 1078
Registrován: 15 lis 2004 10:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Interval výměny oleje

Příspěvek od MSG »

Pokud jde o prd, jak píše kulantně Sova :-), tj. olej není tak žhavý měnit, budu jen rád.

Otci je 70, počítám, že bude jezdit tak 5(10) let, pak auto s nájezdem cca 30(40)kkm poctivých spadne na mě. Takže otce vedu k "péči řádného hospodáře" :-)
Vím, že to může znít jako výpočítavost, ale taková je holt realita.
MSG

Uživatelský avatar
m.artty
Moderátor
Příspěvky: 8238
Registrován: 23 čer 2009 22:23
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Interval výměny oleje

Příspěvek od m.artty »

Já vim o dodávce, kde se neměnil olej tak 80 tisíc km a minimálně 4 roky a pořád to jezdí :lol: Takže ve tvém případě bych si nedělal žádnej stres.
Současnost: Kadett E 2,0 GSi cabrio & Calibra 2,5 V6 & Omega B 2,5 TD
Minulost: Astra F 1,7 TD, Astra F 1,4 16V sedan, Kadett E 1,6 cabrio, Kadett E 1,6i cabrio, Golf II 1,6D, a pár Kadet na díly

Odpovědět

Zpět na „Poruchy, závady, rady, tipy“