Muzika do pick-upa

Vše o muzice v autě - rady, postupy jak na to, možnost přidávat i fotky instalací.

Moderátoři: Bohuš, Kane13, Dacan

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

S příchodem vánoc si pohrávám s myšlenkou že to co tam mám(repro za 500, aktivní tuba za 600 z aukra) je fakt málo.
Řeším pár věcí s kterýma si nevím rady.
Začnu od rádia, které si myslím že je dostatečné ( http://www.elcar.cz/usb-sd-bluetooth-ip ... -ipod.html" onclick="window.open(this.href);return false; ).
Píšou o něm že má zesilovače od mosfetu a nápisek xplod ve mě budí důvěru že to nemusí být šunt, ale to na čem je to připojené momentálně nepoznám zdali je dobré/špatné.
Jako repro sem si vybral http://www.autoradia.cz/hertz-esk-165-4_999.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Plus u nich pro mě hrají značka, jsou komponentní, a líbí se mi vzhledově.
Toto repro bych chtěl budit?(snad jsem se trefil do pojmu) radiem.
Dále přemýšlím nad monoblokem pro zásobování Basy, a nějakého bassového reproduktoru v ozvučnici(nad freeair bassákem neuvažuji) na zakázku, protože za zadníma sedačkama je málo místa pro bednu co se dává do kufrů ale myslím si že dost pro bednu na zakázku.
Taky nevim jestli mám udělat ozvučnice pro komponenty ve dveřích nebo je vytlumit celé, a a jestli má cenu u relativně levného autohifi to vůbec dělat.
Díki za konstruktivní odpovědí :idea:
ještě dodávám, že se jedná o pickupa, proto žádné plato, freeair basák, ani repro do zadních dvěří neřeším.

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od All »

Je to tu samý pikap.
Hertz ESK jsou slušná volba. Moc se mi nelíbí celková koncepce s pohonem komp rádiem a subwooferu monoblokem. Kdyby pro nic jiného tak proto, že je to plýtvání penězy za basy ke zbytku sestavy zcela neadekvátní jak výkonem tak i velmi pravděpodobně kvalitou. Stejný prachy jako za solidní monoblokzaplatíš za stejně solidní, byť asi trošku slabší, čtyřkanál, který utáhne všechno. Protože chceš subwoofer do kabiny nepotřebuješ pro něj žádný extra výkon. Kdejaký čtyřkanál umí v můstku kanálů 3-4 200 W RMS a víc což je pro malou kabinu při správné volbě subwooferu až skoro devastující. Právě subwooferu věnuj hodně pozornosti. Nejdříve by sis měl dobře změřit místo kde ho chceš mít. To ti určí max. velikost bedny. Podle toho teprve hledej reproduktor. Nejde jen o bednu na zakázku ale především o bednu do konkrétního prostoru a pro konkrétní reproduktor jehož pracovní prostor musí být přesný.

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

jo, díki moc. Krom toho, bedna basáku musí mít nějaké pravidelné tvary nebo záleží čistě jen na oběmu vzduchu který pojme? Taky sem nad tím přemýšlel a je to blbost s monoblokem který by napájel jen subwoofer, na nějakém chytrém webu sem se dočetl že by to šlo utáhnout i dvoukanálovým zesíkem(2x repro ve dveřích + subwoofer], jak je to potom s kvalitou zvuku, je horší jak u čtyřkanálu?

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od All »

To bych nedělal (na dvoukanál). Nepůjde to ovládat a možná bys přetížil zesík. Záleží na jeho parametrech. Pokud to zapojíš na 4ch jak jsem psal budeš zesíkem ovládat zvlášť kompa a zvlášť subwoofer. To rádio má tuším jen jeden RCA výstup ale na zesíku nastavíš poměr hlasitosti komp a subwooferu. Pokud použiješ dvoukanál nenastavíš nic a budeš se tak spoléhat na to, že to za tebe udělal zvukař při nahrávání což není vždycky pravda. Pokud bys utratil o pár korun víc a pořídil ke čtyřkanálu bass control budeš to ovládat od řidiče a to včetně pásmové propusti pro subwoofer. Tuhle věc jsem poměrně často používal právě pro uvedené zapojení a pro pohodlí při nastavování bez nutnosti rýpat se v ovládání zesíku což je za jízdy poněkud složitější. Potřebuješ ten controler a krátký kabel k němu. Celé to vyjde na cca pětikilo. Dvoukanál a čtyřkanál stejného výrobce ze stejné modelové řady se cenou většinou příliš neliší. Není důvod ludračit to dvoukanálem.

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

jelikož se mi jevila koupě komponentů z druhé ruky jako dobrá volba, basáku ani zesilovači očividně nic není a ani majitel nevypadal nato že by to solil. Tak sem koupil basák s zesilovačem z druhé ruky (Sony Xplod 350W RMS 1200W max, průměr 30 cm + zesilovač Raveland 350W RMS).
Mám to zatím naprasené místo bývalé aktivní tuby no mám problem, připadá mi že to nehraje tak ..hutné, dunivé.. bassy jako dřívější aktiv. tuba.
Mám čtiři důvody s které by to mohli způsobovat:
1) proud je veden od napájení z rádia dvojlinkou, toto stejně musím co nejdřív vyřešit navedením normalním drátem přímo od baterky.
2) subjektivní dojem, bývala tuba byla bassreflexová.
3) malý objem ozvučnice, ale vzhledem k tomu že už to tak hraje delší dobu a vypadá to udělané profesionálně tak tato možnost je asi nepravděpodobná. Navíc nemůžu dohledat specifikace výrobce abych zjistil jak má byt ozvučnice veliká.
4) chybí kapacitor, baterku mám standartní 55A a nevypadá to na nedostatek proudu bo světla neblikají při plném výkonu.
Co vy nato?
Tímto si nechcu stěžovat na prodejce, férový a basu předvedl jak hraje 8) díky lukes

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od All »

Problém číslo 1, 2, 3 i 4 je to napájení. Předělej ho dřív než ti shoří auto.
Ani pak ale nebude zvuk nic moc a je to kvalitou subwooferu i zesíku.
Kapacitor je zbytečný. Chce to správně dimenzované napájení.

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

malý dotaz :-)
ozvučnice musí mít nějaké pravidelné tvary?
a bude vadit když nechám mezi magnetem basáku a zdí bedny mezeru tak 4-5cm?
a nevíte někdo objem ozvučnice u tohoto repra? http://www.carsound.com/articles/publis ... r_17.shtml" onclick="window.open(this.href);return false;
furt nevim jestli bude uzavřená nebo bassreflexová :/

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

takže sem trochu pokročil a vyšly mě nějaké čísla pro objem nové ozvučnice. Stará měla 62l a nová mě vyšla na 61,5l s tím že míry byly brány venkovní a počítá se už si s objemem repra uvnitř ozvučnice. Zitra mi snad doveze známý mdf desku...měly by mě s velkým zbytkem vystačit 1,5m^2 desky po víkendu bych to chtěl spráskat tu bednu. Uvidíme :)
našel tam někdo nedokonalost nebo si myslí že jinak by to šlo líp udělat? :?
dík za odpovědi 8)

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od All »

Uzavřená bedna mi vychází na 44,4 litru (vnitřní objem).

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

tak teda dal sem si příci a nešel pro to specifikace u výrobce...
viz odkaz: http://www.docs.sony.com/release/specs/ ... 5_mksp.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
zajímají mě dvě čísla a to : Vas (Lit.) 51
Enclosure vol. (Net) 28lit. (1.00 cu.ft)
je z toho nějaké číslo obejem? nebo je to něco jiného? radši bych se držel tvého čísla jakožto rady od odborníka než použít míry staré bedny.
A bude to nakonec uzavřená, kvůli tomu že poslouchám převážně rock.

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od All »

Vas je tzv. ekvivalentní objem. Je to jeden z T/S parametrů specifikujících reproduktor a jeho vlastnosti. Parametry z nichž jsem počítal objem ozvučnice jsou už ve tvém prvním odkazu. V tom druhém je i doporučení výrobce pro uzavřenou ozvučnici 28 litrů (Enclosure vol.). Myslím, že to bude fungovat s mým objemem i s tím, který doporučuje výrobce. Protože výrobce asi ví lépe než já co a proč doporučuje vyzkoušej tu malou uzavřenou ozvučnici podle Sony.

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

celkem velký rozdíl těch 28 a 61(plus bočnice) u mě....super, dík za konzultaci :) zitra budu počitat a snad i stihnu sfouknout desky 8)

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

přes víkend budu dělat sub. bednu, těsnit to budu silikonem a mám použít i něco na vnitřní vytlumení? nějaká látka atak? :?:
jo bude z té mdf desky, kdyby někdo chtěl...mám to zadarmo tak můžu předat (zlinsky kraj :-)

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od All »

Já bedny šroubuju a spoje ještě lepím Patexem Super Fix. Jsou tak nejen těsné ale i dost pevné.
Pokud stavíš uzavřenou ozvučnici vytlum ji akustickým rounem nebo akustickým molitanem. Pokud stavíš bassreflex netlum ho.

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

tak sem měl včera čas (zápočty za mnou) a řezal sem, dneska těsnil :-) vypadá to dobře zatím... žádná veliká škvíra a když byla nějaká menší tak utěsněna tmelem na dřevo, stěny sem lepil taky a drží to jak helvétská víra :lol:
nevíte čím lepit to rouno a jak? vlnit nebo jen potáhnout stěny vrstvou toho rouna?
a nějaké nápady čím to potáhnou? přikláním se ke koberci nebo nějakému druhu černé koženky pokud nebude drahá
zitra fouknu fotky 8)

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

po roce...vánoce :lol:
můj malý zimní projekt, už jen doplnit vatou a zavřít 8)
velice není co ukazovat ale dvě nějaké fotky jak to vypadalo
Přílohy
2011-12-15 13.36.10.jpg
2011-12-15 13.36.10.jpg (27.38 KiB) Zobrazeno 1828 x
2012-02-13 22.09.05.jpg
2012-02-13 22.09.05.jpg (28.16 KiB) Zobrazeno 1828 x

Uživatelský avatar
JOE_Cik
Příspěvky: 4742
Registrován: 17 srp 2008 20:56
Bydliště: Sokolov-Březová
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od JOE_Cik »

na korbu to je malý ;)

:lol: :lol:
Renault Clio 1,2 rv 97-plonkovka...SOLD
Renault Clio 1,8 16V-letadlo..SOLD
Renault Clio Sport 172 Ph2 rv02 - hají v garáži
Renault Megane Grandtour 1,5dCi rv18 - family wagen
Fiat Doblo Maxi 1,6 MTJ 120SX rv18 - služební

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

malá primitivní otázka, kam mám dat pojistku? na vedení kostry je to asi blbost ale nevim jestli ji mám dat u vedení od baterky hnedka baterky, nebo někde v půlce nebo až ke konci skoro u bedny, neví někdo? :?

Uživatelský avatar
m.artty
Moderátor
Příspěvky: 8238
Registrován: 23 čer 2009 22:23
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od m.artty »

Pojistku hned za baterku ne? :wink:
Současnost: Kadett E 2,0 GSi cabrio & Calibra 2,5 V6 & Omega B 2,5 TD
Minulost: Astra F 1,7 TD, Astra F 1,4 16V sedan, Kadett E 1,6 cabrio, Kadett E 1,6i cabrio, Golf II 1,6D, a pár Kadet na díly

Uživatelský avatar
phaeton_esc
Příspěvky: 1064
Registrován: 20 led 2009 00:06
Bydliště: Sudety

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od phaeton_esc »

hned za baterkou, já jí mám v pouzdře cca 5cm za připojením
Fiat Stilo MW 1.6 16v LPG & Mazda MX-5 NBfl 1.8

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

Dnešní instalace dopadla výborně :lol:
Při plném volume blikají i světla, bohužel to moc třepe se sedačkama :( kdybych měl kufr tak by to byla paráda takhle mu asi udělám bye bye :(

Uživatelský avatar
phaeton_esc
Příspěvky: 1064
Registrován: 20 led 2009 00:06
Bydliště: Sudety

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od phaeton_esc »

malej aktivní sub pod sedačku? ;)
Fiat Stilo MW 1.6 16v LPG & Mazda MX-5 NBfl 1.8

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

ještě sem ty ,,ploché,, subwoofery neslyšel ale moc od toho nečekám, spíš nějakou kvalitní aktivní tubu s bassreflexem opět za sedačky, už sem tam měl mrdku z aukra o průměru 30cm a ta tam vešla pěkně, uvidím za kolik se prodají tyto staré komponenty a od toho se pak bude odvíjet tuba 8)

Uživatelský avatar
Dacan
Moderátor
Příspěvky: 1528
Registrován: 08 kvě 2010 12:05
Kontaktovat uživatele:

Re: Muzika do pick-upa

Příspěvek od Dacan »

Potřebuju poradit, dneska mě praskla membrána(zrovna v spoji kde už jednou lepena byla). Chci se zeptat dá se to zalepit normálním epoxidovým lepidlem? nebo to chce nějaké poddajnější? praskla mi ta oranžová membrána, tam by problem s lepidlem neměl byt ale kousek to natrhlo i tu gumu co je mezi membránou a košem. Pujde to zatavit do sebe zpět nějak?
No a vzhledem k tomu co je to za reprák tak nějaké low cost řešení 8) dík za rady

Odpovědět

Zpět na „Autohifi“