crocku mám pocit že 3g je fakt v pohodě... Na astronauty působí tuším při startu cca 20G

Ono že na tebe př brždění působí 3x tolik není tak divný..
Edit:
Přetížení
zdroj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Gee" onclick="window.open(this.href);return false;
Při startu raket jsou astronauti vystaveni vyššímu gravitačnímu zrychlení než panuje na Zemi. Při startu Apolla činilo 4 g, v raketoplánu jen 3g.
Při 2g lidé pociťují tíži končetin, při
3-4 g nedokáží vzpřímeně stát, dýchání a otevírání očí je namáhavé.
Při
4-6 g většina lidí upadne do bezvědomí (blackout) z odkrvení mozku, trénovaní piloti však ve speciálním obleku zdolají i 9 g.
Při 20 g již hrozí fraktury kostí.
Nejlépe se přetížení snáší vleže na zádech (10-17 g po dobu až 3 min). Naopak přetížení „hlavou dolů“ je extrémně nebezpečné, vzniklý přetlak vede k překrvení sítnice, což se projeví „viděním rudě“ a následným výpadkem zraku. Samozřejmé je riziko mozkového krvácení.
Jako rekordní přetížení, které člověk přežil, se udává 179,8 g. Dotyčný David Purley ovšem nebyl astronaut, nýbrž závodník, a jeho rekord nepadl při startu rakety, ale při „přistání“ automobilu. Vzhledem k tomu, že sice přežil, ale v nepříliš kompletním stavu, nedoporučuje se zkoušet to po něm.
S přetížením se kupodivu musí více počítat v raketách než na povrchu planet. Jediná planeta ve Sluneční soustavě s gravitací výrazně vyšší než Země je Jupiter s 2,5 g, a tam se asi lidé hned tak nepodívají. Je značně nepravděpodobné, že by jakákoli obyvatelná planeta (respektive neplynná planeta vůbec) měla gravitaci ještě vyšší. 2,5 g by člověk téměř jistě přežil i dlouhodobě, pokud by byl v dobré fyzické kondici. Ostatně též na Zemi existují lidé, jejichž váha je 2,5x větší než hmotnost průměrného člověka, a i oni jsou schopni existovat a pohybovat se.