Renault Safrane Biturbo Baccara Quadra
Základní info
Tato omezená série celkem asi 700 vozů vznikala od 4/94 do 10/96. Většina jich vznikla ve verzi Baccara (plná výbava s jedinou příplatkovou položkou – šíbr) a jen pár desítek kusů pro francouzký trh v chudší výbavě RXE. Nevím proč, ale Renault svěřil úpravu auta do rukou německého úpravce vozů BMW a Renault, firmy s bohatými závodními zkušenostmi Hartge. Ta se postarala o motor a převodovku, o změny na vzhledu (nárazníky a koncovka výfuku) se postaral další německý úpravce Irmscher. Původně mělo mít Biturbo přes 300 koní při plnícím tlaku 0.8 bar, ale kvůli emisním normám a obavám o výdž převodovky byl nakonec sériový výkon 263 PS/5500 rpm (od 4/95 268 PS) a točivý moment 363Nm/2500rpm. Po původním záměru zbyly aspoň palivové mapy v ECU do 0,8 bar a fuelcut také na této hodnotě. Cena nového vozu byla v čr skoro 2,5mil. (prodali se tu 4). Současná hodnota se pohybuje někde mezi 5 a 20 tisíci Eur, taková standardní cena za vůz v dobrém stavu je 11000eur.
Rozhodně to není auto pro někoho kdo chce silné pohodlné auto, nebo jen silné auto, nebo jen pohodlné, je to prostě jen pro toho kdo chce Renault Safrane Biturbo a ví co obnáší takové auto vlastnit a provozovat. Dalo by se říci že provozní náklady jsou u toho auta extrémě vysoké, ceny originálních dílů astronomické (např.: IC-115 tkc, přední tlumič 28 tkc, zadní tlumič 35 tkc, komplet výfuk 192 tkc, zadní nárazník 25tkc, přední nárazník 70tkc, mříž do něj 11tkč, mlhovky obě 15 tkč, převodovka 450tkč a půl roku čekání, turbo 2x50tkč, přední kotouče a desky 26tkč, atd…) když člověk ví jak na to, tak se dají provozní náklady snížit na úroveň trochu dražšího koníčka…
Proč zrovna on?
Protože je exkluzivní (700 vyrobenych kusů je míň než třeba porsche carrera GT), extrémě pohodlný, poměrně spolehlivý (když se o něj člověk stará), nenápadný a extrémě rychlý ruku v ruce s perfektními jízdními vlastnostmi.. jinak mezi nejznámější majitele patřili Michael Schumacher nebo Jaques Villnevue.
Motor
Z7XL726 odvozen od klasického Z7X ( PRV )
Celohliníkový V6 (úhel 90°), 2963ccm (vrtání x zdvih = 93x72,7mm), rozvod řetězem 2x SOHC, 6 sodíkových ventilů, 2x turbo KKK K04, vodou chlazená (přídavné čerpadlo běžící kvůli dochlazení ještě 12min po zhasnutí motoru), paralerní zapojení, z dvojitého IC už jen jedna roura ke klapce, plnící tlak 0.4-0.55 bar, el. Tlakový regulátor, sériový uzavřený BOV
Přenos síly
Pětistupňová převodovka pk9, náhon 4x4 (viskózní spojka, základní poměr 60/40 měnící se podle potřeby), el. Uzávěrka zadního diferenciálu
Převodové poměry:
stálý: 23/79
1.: 11/43
2.: 19/42
3.: 31/43
4.: 41/40
5.: 41/31
R: 11/40
jinými slovy 1. a 2. je stejně dlouhá jako u N/A V6, 3. 4. a 5. jsou o dost delší (3.- cca 165km/h, 4.-cca 235km/h a 5. teoreticky cca 295km/h všechno při 6300rpm-omezovač)
Podvozek:
kombinace vinuté pružiny+měchy+tlumiče s měnitelnou charakteristikou tlumení, elektronicky řízené odpružení s korekcí světlé výšky a tuhosti tlumičů (buď elektronicky podle stylu jízdy, povrchu, náklonu atd.) nebo manuálně tlačítky vedle šaltpáky - jeden čudlík na přizvednutí, jeden na „ztvrzení“ tlumičů. Auto jde samo o pár cm dolů při jízdě rychlostí nad 120km/h, pokud to povolí stav silnice, naopak průjezd terénem auto taky pozná a podvozek samo přizvede. Stejně tak tuhost tlumičů si auto mění samo a to jednak podle stavu silnice a jednak podle stylu jízdy řidiče ve třech úrovních od komfortní, kdy se auto jen pohodlně pohupuje přes střední po sportovní a v případě potřeby se dá zmáčknout tlačítko u šaltpáky a podvozek se nastaví na nejtvrdší úroveň, to pak auto na nerovnostech poskakuje jak motokára, perfektně sedí a jen minimálně se naklání jak v zatáčkách tak při akceleraci/decelaraci. Zadní náprava víceprvková (dvě příčná ramena, jedno podélné a mcpherson), přední náprava - jednoduché spodni rameno a mcpherson. Podvozek udržuje stálou světlou výšku bez ohledu na zatížení. To hlídají potenciometry na nápravách, jejichž posouváním (vepředu na stabilizátoru, vzadu na vlečných ramenou) se dá korigovat zakladní světlá výška

Myslím si že tímto podvozkem renault předběhl dobu tak o 10 let, vždyť až posledních pár let se mercedes a podobně tasí se svými vzduchovými podvozky které pracují prakticky úplně stejně, akorát že ještě spolupracují s různými stabilizačními systémy atd. Tomuto elektronickému podvozku u Safranů bývá vyčítána jeho poruchovost, ale neprávem, podvozek by byl spolehlivý, problém je v ceně nových tlumičů, protože jsou tak drahé, že je skoro nikdo nekoupí a žádné tlumiče nemůžou vydržet věčně že..
Brzdy:
Přední – jednopístkové (60mm), chlazené kotouče 320mm
Zadní – pístek 36mm, plné kotouče 265mm
Kola:
5dvojitých paprsků, velmi tvrdá slitina (neohnou se ale rovnou rozštípou), výrobce OZ, 7,5Jx17" ET 44mm
pneu 235/45 ZR17
Výbava
Tak výčet všeho na co si vzpomenu:
Elektrická všechna okna, zrcátka, sedačky (i zadní), volant – 3 paměti na nastavení řidičovi sedačky+volantu+zrcátek, pravé zrcátko má ještě paměť na nastavení při zpátečce, dvouzónová digitální klimatizace, el.vyhřívané zadní sklo, přední sklo, zrcátka a přední sedačky, ukazatel venkovní teploty, hodiny, přední sedačky každá s pěti dofukovacími zónami, kožené čalounění (včetně dveři, středového tunelu a spodku palubky)+obložení z pravého ořechového kořenového dřeva, el. podvozek, posilovač řízení s variabilním účinkem, mluvící kontrolní systém (upozorní na nedovřené dveře, prasklou žárovku, docházející provozní kapaliny, závady na motoru a podvozku atd.), sedmifunkční palubní počítač ( okamžitá, průměrná a celková spotřeba, ujetá vzdálenost, dojezd k benzince, průměrná rychlost, km do příští výměny oleje ), 2DIN hi-fi renault-philips na CD+kazety 4x20watt (udávaný výkon nevypadá nijak úchvatně, ale podání zvuku je výborné například díky propracovanému rozmístění reproduktorů, nebo díky tomu že když člověk rozebírá dveře, tak se diví proč je všude tak hodně šroubů, ale jejich smysl je právě aby ve dveřích nic nerezonovalo a nekazilo hudební reprodukci

hudební znalec tento audiosystém ocení určitě lépe než nějaké ušmudlané X-plody stavěné na co největší „tuc-tuc“ a ne na co nejčistší a nejvěrnější podání zvuku), roletka zadního okna, osvětlená kosmetická zrcátka ve slunečních clonách, 2x výstup na sluchátka + tlačítko na vypnutí zadních repro, a podobné „píčovinky“. Tempomat se do Biturb kvůli jejich sportovnímu zameření nedával vůbec, přestože ho lze nalézt i u jinak chudě vybavených safranů. Jo a ještě autotelefon, standadně se do Baccary dával jeden dopředu, za příplatek i jeden dozadu, ale v reálu jsem ho v životě neviděl, v dnešní době je to asi trochu zbytečnost, takže jsou téměř vždy už dávno odstraněny a jako památka na ně slouží anténa na autě a na centálním displeji jsou z některých úhlů vidět symboly jako síla signálu atd…
MOJE AUTO
Safrane Biturbo byl můj sen v podstatě od doby co jsem se dozvěděl že něco takového existuje… někdy v roce 99 když jsem ještě neměl papíry a otec sháněl asi rok třílitra safrana s manualem a plnou výbavou v perfekt stavu jsem při prolézání inzerce narazil na inzerát „koupím safrane biturbo“ což jsem hned zadal na netu do vyhledávače a už to se mnou šlo z kopce
Co s ním mám v plánu? Ve zkratce: uvézt ho do dokonalého technického (ale i optického) stavu, na vzhledu upravit opravdu jen pár detailů a jinak upravovat technicky, můj cíl (během několika příštích let) je postavit z toho spolehlivou bestii s minimálně 600ps tak, aby za výkonem nazaostávalo nic se zbytku auta (brzdy, převodoka, poloosy, podvozek…). Už teď je jasné že to bude cesta dlouhá a trnitá
Pořídil jsem si ho až letos v červenci, auto bylo v nic moc stavu, ale hlavní a nejdražší věci jako turba, převodovka a podobně byly v pořádku a tak jsem auto koupil. Je to rok 1995, verze baccara a vůz byl dotažen z Belgie.
Nejdřív jsem s autem hlavně jezdil (je to droga) a věnoval se maximálně menším opravám, kvůli kterým auto není nepojízné víc než pár hodin. K dnešnímu dni (3.12.07) je auto odstavené a čeká až mu vyměním klikovku a nechám nastříkat opravené nárazníky, prahy a boční lišty, takže to vidím ještě tak na týden.
Jízda
To je na něm to nejlepší

ve zkratce: je to velké poměrně těžké auto (1695kg), ale jízdní vlastnosti má perfektní. Náhon 4x4, pneu široké 235mm a aktivní podvozek umožňují neskutečně rychlý průjezd zatáčkou, abych pravdu řekl tak mi moje odvaha ještě neumožnila najít hranice… Auto je stavěné spíš na vetší rychlosti, např v rychlostech kolem 250 je mnohem stabilnější než většina aut ve 150 a bez stresu se dá řídit jednou rukou, takovou směrovou stabilitu jsem ještě u jiného auta nezažil (je teda fakt že jsem zatím neměl čest poznat moc těch lepších aut)…jinak celkově se auto chová na silnici jasně a předvídavě, asi jediná věc na kterou si musí dát člověk pozor je ulítnutí zadku následkem jeho odlehčení při prudkém zabrždění v zatáčce, jednou se mi to stalo na okresce asi ve 200km/h a docela jsem se zapotil, ale stačí pustit brzdu a pořádně držet volant a hned se to srovná.. navíc až budu mít na autě origo pneumatický podvozek tak tento jev zmizí asi skoro úplně..to se ale prakticky týká jen situace kdy člověk neodhadne zatáčku, moc rychle do ní vlítne a musí v ní brzdit, protože jinak je nejlepší s biturbem brzdit před a zatáčku už projet celou pod plynem, to se pak všechny kola zakousnou do asfaltu a auto za dost značného bočního přetížení projede zatáčku jak po kolejích a čím víc toho plynu člověk přidá, tim víc se diví jak to může takhle držet.. Co se dynamiky týče, tak vzhledem k velikosti auta je u něj mnohem zajimavější akcelerace ve větších rychlostech.. Co se pohodlí týče, v pohodlnějším autě jsem ještě nejel, málo aut vás umí převézt třeba 500km v kuse aniž byste pak vylezli celí rozlámaní.. Jinak celý interiér se mi líbí, vzadu je místa víc než v superbu, vepředu taky spoustu místa, ale i tak je interiér velice útulný a příjemný.
Opravy a úpravy:
Seznam přibližně chronologicky od koupi vozu doteď
-Strhání všech samolepek
-Výměna nějaké „tuning“ hlavice šaltpáky za koženou ze Safrana rxe (ta origo dřevěná stojí 11500kc a na vrakáči se shani blbě a navíc se mi ani moc nelíbí)
-demontáž tažného
-výměna brzdového obložení
-výměna tyček stabilizátoru
-demontáž zadního stěrače (zase na zimu nandam)
-demontáž polorozpadlého „tuning“ třetího brzdového světla
-výměna kožených sedaček za jedny v mnohem lepším stavu (řidičovu budu muset převlést protože ta z té „nové“ sady je zkroucená po bouračce)
-oprava a vystužení předního nárazníku + odstranění znaku z masky + zakytování prolysů v bočních lištách a příprava na lak, prahy taky připraveny na lak, zadní nárazník opraven a připraven na lak
-výměna spousty dílů za lepší/nepoškozené - mám na chalupě takové svoje soukromé vrakoviště na safrany
-instalace MBC (Bidrin)
+dalších X drobností na který si už nevzpomenu
…jo a ještě přede mnou někdo nainstaloval bavlněný vzduchový filtr a odinstaloval katalyzátor..jo a xenonový přestavbový kit tam dal taky uz nekdo predemnou..
Během příštích pár dní mě čeká:
-Nechat nastříkat, nasadit, slícovat
-Vyměnit termostat a silonové kolečko náhonu tachometru, které na mě už čekají v Renaultu
-vyměnit kliku a šály
-nový olej, filtry
Příští týdny:
-nechat zrenovovat kola
-Vyměnit komplet přední brzdy za větší (jsou tam teď bohužel z normál safrana s 280mm kotouči který se chronicky vlněj a´t jsou od bremba či feroda
-využít prostory za mříží v předním nárazníku mezi mlhovkama a IC pro přívod vzduchu k brzdám a pokud bude dost místa tak možná ještě sání a vzduch k zadnímu turbu kterému se díky příčnému uložení motoru dýchá mnohem hůř než přednímu a to mu úměrně krátí životnost
-vyměnit zadní ložiska kol
-vyměnit olej v převodovce, rozvodovce, zkontrolovat stav kardanu, poloos
-nainstalovat origo tlumiče s měchy aby plně fungoval el. Podvozek
Budoucnost:
plánů spousta, ukáže čas... každopádně plán pro příští rok jednoduchý: perfektní stav a pokořit 300km/h
To je asitak všechno na co jsem si vzpomněl že bych měl napsat, tak jestli jsem na něco zapomněl, nebo vás zajímá něco dalšího, tak se ptejte.. Jinak bych tu měl asi taky poděkovat svému mladšímu bráchovi Robinovi (na TF pod nickem bóďa), který mi pomáhá a většinou zastane takové ty zdlouhavé nezábavné práce jako je broušení, laminování, kitování atd.