Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Vše o této značce
Odpovědět
Conscious
Příspěvky: 2191
Registrován: 26 čer 2005 08:06

Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Conscious »

Zdravím,již nějakou dobu sedlám pro mě nezvykle malinký autíčko Fiestu III z roku 1996 v pětidvéřovém provedení která má pod kapotou právě tento motor s OHV rozvodem. Tento pekáč je v rodině od nového takže mám jistotu v několika věcech,mj. i v tom,že nikdy na tom nebyla dělaná jakákoli náročnější údržba nebo větší oprava,auto má najeto aktuálně 73100km a já mám několik dotazů na odborníky na tyto motory protože to již volá po seřízení a nějaké té opravě a já nevim ani prd o OHV motorech a o Fordech to není o nic lepší.

1.Motor je zhruba od 30tis km velmi hlučný,podle všeho vačka nebo ventily,prostě to má zvuk jak diesel a hlučnost začíná stoupat,dotaz tedy zní co to je a jak se to odstraní nebo zmírní? Jak seřídit ventily u OHV,jaké jsou vůle?
2.Rozvod bude zřejmě řetězem,jaký je interval výměny?
3.Auto má problémy s otáčkami,ani v servisu Ford s tím nedokázali nic udělat,má je příliš vysoké (na ucho cca 1500 na volnoběh),když je vedro tak volnoběžné houpají a kolikrát to i chcípne. Seřídit to prý nejde což se mi nezdá.
4.Zůstává viset spojka,vždy po dešti nebo je-li vlhko tak po sešlápnutí zůstane pedál dole a nechce ze vrátit,za horka vrže. Bylo mi řečeno mechanikem že problém je v převodovce kam vede páka od lanka. Dá se problém nějak diagnostikovat bez nutnosti sundávat převodovku nebo jde o běžnou a častou závadu?

To je zatím všechno,za rady díky,pokud byste někdo měl servisní manuál na toto auto a motor v pdf tak bych byl vděčen asi za cokoli protože jsem ji dostal bez ničeho a ani nevim na jaký tlak foukat gumy. :lol:
BMW E21 318i M10B18 77KW '81, E36 Compact 316i M43B16 75KW '94, E65 735i N62B36A 200KW '01

Uživatelský avatar
tholis
Moderátor
Příspěvky: 3014
Registrován: 16 dub 2009 07:33

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od tholis »

Jediné co o tom autě vím (protože jsem měl možnost ho za velice luxusní peníze koupit) je to že ten motor je neskutečně technicky zastaralý a byl už i v době kdy se dával do MK III fiest. Proto bych zvažoval jestli s ním má cokoliv smysl dělat.
" www.autowerks.cz "

Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 1152
Registrován: 18 úno 2005 14:42
Bydliště: Hradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Dejv »

spojka bude mít problémeček v ložisku, je suchý a zasekává se na převodovce, nebo vyskočila jistící pružinka a příčí se tam.... nebo nevím jaký máš chod pedálu..jestli jde z tuha může to být i lanovodem(počítám že máš lanko a né hydrauliku)
ventilová vůle se seřizuje, pokusím se najít v pdf dokument doma.
volnoběh seřídit jde, jen je několik věcí proč to nedrží....od zašpiněného volnoběžného ventilu až po apštný teplotní senzor. ale vždy je to řešitelné. možná by bylo nejjednoduší začít lifedatama na diag. aby bylo jasné jaké má jednotka informace ze všech čidel(teplota motoru,množství nnasávaného vzduchu,otáčky motoru, rychlost atd atd)
ještě se zeptám svíčky s kabelama jsi měnil? :-) jestli ano otázka zní jestli jsi kupoval motorcrafty :-)
.....::::Š110R::::......74
ex: uz moc aut mi proslo pazourama..se snad ani neda spocitat
aktuální: VW Passat B5 +mrdinka na skákání a prodej

Nissan Patrol W160 3,3D(SD33)-No turbo, No Brakes
Kdo nespí.....NEZASPÍ !!!

Conscious
Příspěvky: 2191
Registrován: 26 čer 2005 08:06

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Conscious »

To je pravda... a nejede. :lol: A chlastá jak 1,8L BMW. :lol: Ale jinak to autíčko slouží a je fakt spolehlivý,jen mě už ta hlučnost silně vadí,no dávali ho co vím i do Ka takto třeba může zajímat ještě někoho s tímto autem... Ale právě pro jeho zastaralost a obtížný přístup ke všemu se ptám,to mám v E21 modernější motor a to je auto z roku 1981. :lol: Ale zatím je ta Fiesta jediný moje přibližovadlo a vozí mě denně do práce tak asi malinkou péči bych jí dát mohl pokud na to stačím. 8)
BMW E21 318i M10B18 77KW '81, E36 Compact 316i M43B16 75KW '94, E65 735i N62B36A 200KW '01

Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 1152
Registrován: 18 úno 2005 14:42
Bydliště: Hradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Dejv »

jo a jeho hlučnost je bohužel neřešitelná dlouhodobě....prostě má chod šicího stroje 8) :lol:
.....::::Š110R::::......74
ex: uz moc aut mi proslo pazourama..se snad ani neda spocitat
aktuální: VW Passat B5 +mrdinka na skákání a prodej

Nissan Patrol W160 3,3D(SD33)-No turbo, No Brakes
Kdo nespí.....NEZASPÍ !!!

Conscious
Příspěvky: 2191
Registrován: 26 čer 2005 08:06

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Conscious »

Dejv píše:spojka bude mít problémeček v ložisku, je suchý a zasekává se na převodovce, nebo vyskočila jistící pružinka a příčí se tam.... nebo nevím jaký máš chod pedálu..jestli jde z tuha může to být i lanovodem(počítám že máš lanko a né hydrauliku)
ventilová vůle se seřizuje, pokusím se najít v pdf dokument doma.
volnoběh seřídit jde, jen je několik věcí proč to nedrží....od zašpiněného volnoběžného ventilu až po apštný teplotní senzor. ale vždy je to řešitelné. možná by bylo nejjednoduší začít lifedatama na diag. aby bylo jasné jaké má jednotka informace ze všech čidel(teplota motoru,množství nnasávaného vzduchu,otáčky motoru, rychlost atd atd)
ještě se zeptám svíčky s kabelama jsi měnil? :-) jestli ano otázka zní jestli jsi kupoval motorcrafty :-)
Pedál jde normálně,má normál chod po celé dráze,nezadrhává... jen občas za vlhka prostě nejde a ve vedru vrže. Jj,mám lanko. O jednotce nevím nic,jen jestli jsem viděl správně tak u řidiče u podlahy je zásuvka na diag.,je to tak? Svíčky ani kabely se neměnily určitě. Jen to dostalo po zimě nový olej a baterku (mimochodem ji to vyfláká za měsíc a to denně jezdím) :roll: Problémů má to auto víc,od klasické koroze prahů od B sloupků dozadu plus lemy po podivné sjíždění předních brzd v šířce cca 2cm činné plochy,ale to si pořešit dovedu,spíš mě trápí ten motor a spojka. :oops:
BMW E21 318i M10B18 77KW '81, E36 Compact 316i M43B16 75KW '94, E65 735i N62B36A 200KW '01

Uživatelský avatar
tholis
Moderátor
Příspěvky: 3014
Registrován: 16 dub 2009 07:33

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od tholis »

Nechápu proč do toho chceš investovat. Nemyslím to zle, ale tyhle auta už se dávají za eko-daň :roll: Jestli to má diagnostickou zásuvku tak to čumím. co tak čtu všechny ty problémy. kašlal bych na to co to dělá a dokud to pojede nechal bych to být, měnil bych korunové záležitosti.
" www.autowerks.cz "

Conscious
Příspěvky: 2191
Registrován: 26 čer 2005 08:06

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Conscious »

Já vim,můžu takhle mít ještě jednu 3dv. 1,1L a pak Lancera 1,5GLX z roku 1990. :lol: Ale to auto není ošklivý,koroze je jen na těch prazích a jeden lem (řešitelnej kitem ještě) a jinak pokud jde o spolehlivost tak celkem není co tomu vytknout,jen občas holt nenastartuju a musím to pustit samospádem z kopce,ale jinak fakt bez zásadnějších problémů. No a protože je to auto doma od nového tak to musím trošku opečovávat aby nemělo příbuzenstvo kecy. :lol: Jestli najdu fotku tak ji sem dám,nevypadá vůbec špatně na ty roky a docela má i el. výbavu jako otvírání kufru zevnitř,el. okna,centrál,alarm a tak. :lol: No je to pekáč,sehnat něco silnějšího tak tohle neřeším,E21 zatím ještě je běh na dlouhou trat než to zpojízdním a do té doby musím vydržet s tímhle nebo sehnat něco právě za tu eko protože všechny peníze co vydělám jdou na bydlení a takový zbytečnosti. Navíc tohle auto konkrétně je o tom,že když s tím nebudu jezdit já tak nikdo a shnije u paneláku na parkovišti. :roll:
Přílohy
15062011136.jpg
15062011136.jpg (199.44 KiB) Zobrazeno 9191 x
BMW E21 318i M10B18 77KW '81, E36 Compact 316i M43B16 75KW '94, E65 735i N62B36A 200KW '01

Uživatelský avatar
crocjirka
Příspěvky: 3627
Registrován: 05 kvě 2011 12:53
Bydliště: prágl
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od crocjirka »

dobra lestenka 8)
ex:opel tigra 1.4 16v,opel tigra 1.6 16v,peugeot 106 1.4 sport,seat leon 1.8T 200PS+,ibiza 1.9TDI 6L 170PS, octavia RS combi 1.8T
NOW: family car skoda octavia 2 RS combi 2.0TSI 200 teplejch poniku...
facebook.com/jiriprokopfotograf

Uživatelský avatar
tholis
Moderátor
Příspěvky: 3014
Registrován: 16 dub 2009 07:33

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od tholis »

Do šmelcu s tím 8) :D
" www.autowerks.cz "

Uživatelský avatar
crazyape
Příspěvky: 1610
Registrován: 25 říj 2005 20:55
Bydliště: doma

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od crazyape »

Mel jsem doma Fiestu MK3 1,3 ale jeste klasicky modernizovany OHV s monovstikem a el. zapalovani. Ted mam MK3 futuru sport 1,6.

S tou 1,3 sem jezdil v zime za 6l :) Ventily se serizuji. Sani 20 a vyfuk 30. Nekde u endury udavali dokonce na vyfuk 50 coz me prijde teda dost. Ja s tim ruzne laboroval a nakonec dal 15 a 25 jelikoz za ty leta uz je to stejne vybehany. Puvodni airbox sem sundal a dal z astry + rouru a primy sani a nejakej tunink filtr za 200, misto koncaku jen navaril trubku :lol: Fiesta valila neskutecne dokud se neucpal vyfuk :) Ted ji ma soused a je to znat ze tam to sani atd neni... S tou 1,6 se to sice srovnavat neda ale byla s tim neskutecna sranda

Uživatelský avatar
m.artty
Moderátor
Příspěvky: 8238
Registrován: 23 čer 2009 22:23
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od m.artty »

Kde jsou ty časy tvých sedmičkových BMW a pak té velké americké mrchy, kdy si říkal, že by si nemohl jezdit malým a slabým autem....
Současnost: Kadett E 2,0 GSi cabrio & Calibra 2,5 V6 & Omega B 2,5 TD
Minulost: Astra F 1,7 TD, Astra F 1,4 16V sedan, Kadett E 1,6 cabrio, Kadett E 1,6i cabrio, Golf II 1,6D, a pár Kadet na díly

Uživatelský avatar
tholis
Moderátor
Příspěvky: 3014
Registrován: 16 dub 2009 07:33

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od tholis »

marty: :D :D doba je zlá 8)
" www.autowerks.cz "

Rudi
Moderátor
Příspěvky: 11957
Registrován: 22 srp 2004 13:03
Bydliště: OK
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Rudi »

m.artty píše:Kde jsou ty časy tvých sedmičkových BMW a pak té velké americké mrchy, kdy si říkal, že by si nemohl jezdit malým a slabým autem....
tak nějak mě to napadalo, když to tady čtu. To byli názory, jak jsou na ty velký mrchy díly celkem dostupný, ale hlavně, jak je to spolehlivý a přitom to žral 30l benzínu na 100km, asi něco špatně. Fiesta taky není špatná, sice jí občas nenastartuju, ale jinak je spolehlivá :smich: spojka av kaši, motor v kaši, destičky v kaši, ale jinak celkem zachovalá a je škoda ji nechat hnít před barákem, když do ní můžu vrazit aspoň 15tis. Opravil bych si to klidně sám, ale nevim, na kolik se foukaj gumy :smich: :smich2: tyve sem si snad spletl sekci :smich: já teda opravám určitě nevládnu, ale tak menší auto se většinou foukaj kolem 2-2,4, tak aspoň jedna taková rada pro tebe 8)

jinak bych to viděl jako tholis, baterku si tam dal, olej vyměnil, možná bych ještě vyměnil svíčky za originály, jak tady někdo psal bo fordy jsou na to ulítlý, ale dál bych do toho neinvestoval a jezdil do posledního zdechu, pak jenom vyndal baterku a hodim to do šrotu :D pak šel koupit jinej povoz zase, třeba restaurovanou fildu od jirky koloucha :smich:
VW - Very Wonderful
ALUSADY.CZ - originální alu kola na Váš vůz
Dovoz vozidel, odtahy z celé EU, STK

Conscious
Příspěvky: 2191
Registrován: 26 čer 2005 08:06

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Conscious »

Prááááávě :lol: Docela mi ty sedmy chybí,jenže to nešlo prostě dlouhodobě udržet,když jsem byl sám tak jo,ale teď... Baba,dítě,druhý na cestě... Holt je život důležitější než auto,jednou si sedmu zase koupím ale dnes je nutno šetřit a nemít nic nad 2L,tuhle Fiestu jsem dostal aby neshnila protože s ní nikdo nejezdil docela dlouho a tak jí protahuju pérka než se třeba ségra konečně odhodlá zase řídit. :lol: Právě že je fakt zachovalá,stačí vyměnit prahy a poštelovat a ještě poslouží,co jsem pod tím lezl tak nikde není ani orezlinka,jen to vyhnilo na místech jak se tam dává hever. No prostě než ji vrátím na místo tak jsem si říkal že bych aspoň udělal ty ventily protože ty nebyly dělaný nikdy. :lol: Budu to muset pořádně projít a zjistit co je třeba,zatím (za vůle díky) poladím co dovedu sám,třeba se chod zlepší,ale zvuk to má fakt jak starej mergl někde od 30ti tisíc km. :lol:

Rudi: Woe 30L to bralo jen v zimě... těch posledních no. :lol: 55L na sto kamaráááde. Jenže na kaši není motor,jen prostě to auto za celou dobu nevidělo měrky nebo servis kromě toho jednoho případu s vysokýma otáčkama. Jako neplánuju si to nechat,chvíli ještě musí posloužit a pak to prostě postavím tam kde to stálo dva roky bez povšimnutí. :lol: Ale otázkou je co si pořídit místo toho tak na rok nebo dva než se vymotáme z těch výdajů okolo rodiny. :wc: tyve ani nemám náladu se v tom hrabat a to mě to dřív tak bavilo,dělat ty parníky byla radost,jezdit v nich byl relax jak blázen,tohle prostě není auto ale spíš angličák,doveze z A do B za 2x takovej čas než sedma,uši mám zalehlý,klepe se to jak kdyby to každou chvíli mělo natáhnout bačkory ale furt lepší než chodit těch 9km do práce po svejch. :( Jakou fildu? To už se restauruje? :lol:
BMW E21 318i M10B18 77KW '81, E36 Compact 316i M43B16 75KW '94, E65 735i N62B36A 200KW '01

Rudi
Moderátor
Příspěvky: 11957
Registrován: 22 srp 2004 13:03
Bydliště: OK
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Rudi »

doslova parník při spotřebě 55l/100km, si kup fildu nebo první oktávky, ty už taky stojej pár korun, auto relativně velký pro rodinu a díly za babku. Dobrá volba je třeba ještě mondeo, auto velký pohodlný, díly taky nebejvaj zase tak nejdražší.
VW - Very Wonderful
ALUSADY.CZ - originální alu kola na Váš vůz
Dovoz vozidel, odtahy z celé EU, STK

Conscious
Příspěvky: 2191
Registrován: 26 čer 2005 08:06

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Conscious »

Hmmm... Mondeo nezní špatně čeče,vůbec pořídit si kombíka... nebo možná se vrátit k BMW a pořídit nějakou E36ku... hmmm no asi jooo,možná ta fiesta fakt nemá budoucnost. Nebýt tak pěkná a necítit se trošku zavázanej za možnost v ní jezdit tak ji už asi nemám a určitě neřeším co na ní vylepšit,to je fakt. :lol: Oni věděli proč to nemá počítadlo km se šesti číslama ale jen s pěti. :lol: 99999km a šrot. spek
BMW E21 318i M10B18 77KW '81, E36 Compact 316i M43B16 75KW '94, E65 735i N62B36A 200KW '01

BIGPAPA
Příspěvky: 9161
Registrován: 09 čer 2007 01:50
Bydliště: PIT-STOP
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od BIGPAPA »

mondeo má 6 :lol: :lol:
Svět by byl o mnoho bezpečnejší, když by každý před vstupem do letadla musel sníst kousek slaniny....

Uživatelský avatar
m.artty
Moderátor
Příspěvky: 8238
Registrován: 23 čer 2009 22:23
Bydliště: Litvínov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od m.artty »

Právě, že tohle jsou počítadla do ČR, pořád to nemá nejato asi 100 tisíc a čecháček, co se rozhoduje pro koupi podle kilometrů je nadšenej :lol:
Současnost: Kadett E 2,0 GSi cabrio & Calibra 2,5 V6 & Omega B 2,5 TD
Minulost: Astra F 1,7 TD, Astra F 1,4 16V sedan, Kadett E 1,6 cabrio, Kadett E 1,6i cabrio, Golf II 1,6D, a pár Kadet na díly

Conscious
Příspěvky: 2191
Registrován: 26 čer 2005 08:06

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Conscious »

Tak šáde 120 taky měla 5 čísel mám pocit... no a na 100tis se dělala GO motoru. :?: :lol: Tyjo jsem sosnul servisní manuál na FIII a jako na potvoru tam motor HC S Endura-E 1,3 není, jen 1,1 což je stejnej a pak 1,4,1,6 a 1,8 16V. Takže na to asi házim bobeg kvůli sobě,to si fakt radši seženu něco většího za ekodaň a přepis,tohle je tak pro polovičku do tesca na nákup pokud se ségra neodhodlá začít zase jezdit,pak by možná mělo smysl to aspoň seřídit. :alien: :rock:
BMW E21 318i M10B18 77KW '81, E36 Compact 316i M43B16 75KW '94, E65 735i N62B36A 200KW '01

Rudi
Moderátor
Příspěvky: 11957
Registrován: 22 srp 2004 13:03
Bydliště: OK
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Rudi »

m.artty píše:Právě, že tohle jsou počítadla do ČR, pořád to nemá nejato asi 100 tisíc a čecháček, co se rozhoduje pro koupi podle kilometrů je nadšenej :lol:
tak nějak 8) :lol:
VW - Very Wonderful
ALUSADY.CZ - originální alu kola na Váš vůz
Dovoz vozidel, odtahy z celé EU, STK

Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 1152
Registrován: 18 úno 2005 14:42
Bydliště: Hradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Dejv »

je tého auta na jednu stranu škoda..ale jestli je tvoje situace s dítětama taková jak jsi popsal tak potřebujete většííí káár...chceč? mám Mondeo v turbodechtu (spíš Déčko s vrtulkou) :lol: a f kombíku a s klímou spek
.....::::Š110R::::......74
ex: uz moc aut mi proslo pazourama..se snad ani neda spocitat
aktuální: VW Passat B5 +mrdinka na skákání a prodej

Nissan Patrol W160 3,3D(SD33)-No turbo, No Brakes
Kdo nespí.....NEZASPÍ !!!

Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 1152
Registrován: 18 úno 2005 14:42
Bydliště: Hradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Dejv »

jo a taky máš mejnus....stavit se tadyk na přehradě a nenvštívit mě spek
.....::::Š110R::::......74
ex: uz moc aut mi proslo pazourama..se snad ani neda spocitat
aktuální: VW Passat B5 +mrdinka na skákání a prodej

Nissan Patrol W160 3,3D(SD33)-No turbo, No Brakes
Kdo nespí.....NEZASPÍ !!!

Conscious
Příspěvky: 2191
Registrován: 26 čer 2005 08:06

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Conscious »

Dejv: Chciiiii,co za něj? Potřebuju něco takovýho,vo tom žádná,ta fiesta je fajn ale malinká,ten kufřík je tak na nářadí a žárovky a nákup už musím dávat dozadu na sedadlo. :lol: A ten mínus... odkud že jsi? :? Já ze Dvora,já tu jsem fůůůůrt a na přehradě... no je to moje nejoblíbenější místo v okolí takže min. jednou týdně se tam objevuju. 8) :lol:
BMW E21 318i M10B18 77KW '81, E36 Compact 316i M43B16 75KW '94, E65 735i N62B36A 200KW '01

Uživatelský avatar
Dejv
Příspěvky: 1152
Registrován: 18 úno 2005 14:42
Bydliště: Hradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastaralý motor 1,3 Endura E - jak na to?

Příspěvek od Dejv »

já jsem z hořic cože...
no nechci za něj málo, ale vzhledem ktomu že je uhrazený výpalný, jsou udělaný rozvody(docela vomrd) vyměnil jsem voleje,brzdy vrzdí, na jaře měli 90% v předu..vzadu sem to nerozdělával,ale v květnu na stk na celé auto neřekli ani popel 8) takže cena..nooo..spíš to chce vidět a licitovat o ní u auta 8)
.....::::Š110R::::......74
ex: uz moc aut mi proslo pazourama..se snad ani neda spocitat
aktuální: VW Passat B5 +mrdinka na skákání a prodej

Nissan Patrol W160 3,3D(SD33)-No turbo, No Brakes
Kdo nespí.....NEZASPÍ !!!

Odpovědět

Zpět na „Ford scene“