Skladování a životnost Li-Ion baterie

Tiskové zprávy, novinky na auto trhu, technika, srazy a nejen to :o)

Moderátor: Eiffel

admin
Administrátor
Příspěvky: 190
Registrován: 26 říj 2012 13:19

Skladování a životnost Li-Ion baterie

Příspěvek od admin »

Lithium-iontové baterie nás v dnešní době doprovázejí na každém kroku. Neobejdou se bez nich naše mobilní telefony, tablety a stále více to platí i pro auta. Elektromobilita je na vzestupu, a i pro Li-Ion články v elektromobilech platí to samé. I Li-Ion články ale pro svoje správné a efektivní fungování potřebují správné zacházení. Co konkrétně to v případě lithium-iontových baterií znamená?

Baterie jsou rády používané
Pro Lithium-iontové baterie platí, že je pro ně nejlepší, pokud jsou v neustálé permanenci. Přitom ale příliš nemilují, když jsou až příliš často vybíjené. Ideální je tedy neustálé používání, přitom ale snaha o úsporu energie. V případě telefonů to může znamenat snížit jas displeje, vypnout nepoužívané funkce či aplikace apod.

Pokud máte pro některý přístroj baterií více, snažte se je „točit“ a pravidelně střídat. Ve chvíli, kdy jsou Li-Ion baterie mimo přístroj, měly by být nabité na nějakých 40 % své kapacity. Skladování by přitom mělo probíhat na suchém místě a při teplotách, které nejsou ani moc nízké, ani moc vysoké, ideálních je 15°C.

Li-Ion baterie tedy nejsou vhodné do hoby aku vrtačky. Baterie do vrtačky typu Li-Ion musí pracovat denně.

Pozor na mechanické poškození
Velký pozor si dávejte na to, aby vám baterie nespadla na zem, nebo nebyla jinak vystavena přílišnému mechanickému namáhání. Takovéto poškození může kromě ztráty původních vlastností vést i k tomu, že baterie někdy v budoucnosti vzplane či exploduje. Máte-li proto jakoukoliv pochybnost o poškození baterie, raději ji zlikvidujte odevzdáním na místě zpětného odběru.

První spuštění

Každý Li-iontový akumulátor by měl být před prvním použitím nabit na svoji plnou kapacitu. Na rozdíl od starších baterií již však není třeba dodržovat cyklus plné nabití - plné vybití, u Li-Ion baterií je třeba pouze jednou plně nabít.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na „News Room“