Batéria pre audio

Vše o muzice v autě - rady, postupy jak na to, možnost přidávat i fotky instalací.

Moderátoři: Bohuš, Kane13, Dacan

Odpovědět
Forty
Příspěvky: 10
Registrován: 13 srp 2016 14:54

Batéria pre audio

Příspěvek od Forty »

Zdravím prosím vás o radu potrebujem nevyhnutne druhú batériu pokiaľ budem mať vo fábii 1. 2x komponenty v predných dverách a dva 12'' basáky 300W rms v kufri + monoblok presne na ne? respektíve ako často a na koľko musím preštartovať aby som si nevybil batériu?

Uživatelský avatar
AlesiBoss
Příspěvky: 720
Registrován: 05 říj 2012 14:26

Re: Batéria pre audio

Příspěvek od AlesiBoss »

Budu tady hazet cislama co dost hrube odhaduju a absolutne se mi nechce byt vedecky presny, takze kdokoliv prijde a rekne mi, ze to mam cele spatne a vysvetli proc, bude vitan. Ale dle moji teorie:

Predpokladejme, ze budes hrat vzdy na plny vykon, kompozity ve dverich budu prepokladat 50W RMS, pokud je to vic, uprav si to ve vypoctech.

300+300 = 600W RMS za subwoofery
plus 50 + 50 = 100W RMS za kompozity ve dverich.

predpokladejme, ze cela soustava ma ucinnost 80%, takze (700W/80)*100 = 875W prikonu.

to je pri 12V na baterce 72A proudicich do audia (875/12).

Takze pokud bys hral naplno a opravdu mel pusteny pisnicky, ktery tu sestavu vytizi na plno po celou dobu, tak by ti baterka vydrzela hodinu, prepodkladame-li, ze tam mas nejakych 70Ah kapacity... Tak to neni, pisnicky maj tissi pasaze a vetsinou precijen nehrajes neustale na full, takze predpokladejme, ze to songy i tvoje uprava hlasitosti bude vytezovat zhruba na 60%... pak jsme na 43A a tedy asi hodine a pul...

Pri danem odberu bude nejspis ten alternator co ve fabce je na volnobeh silne nedostacovat, jinak receno se bude vybijet baterie i pri nastartovanem motoru. udavany proud 70A co udajne fabia 1 ma je maximalni, ve vysokych otackach, na volnobehu bude rad za tretinu, s trochou vytocenym motorem za polovinu.

To znamena, ze pokud budes hrat jak jsem jiz popisoval nahore, tak to audio neuzivis ani pri nastartovanym motoru aniz bys vytriskal za par hodin baterku, ktera to musi v ten moment dokrmovat. Pokud z alternatoru leze na volnobehu aspon 25A, tak by se baterie na plny stav nabila za 3 hodiny, predpokladameli, ze vypnes veskerou elektroniku v aute.

A ted by me zajimalo jak moc se moje uvaha lisi od skutecnosti :)
už nemám hnujdaj...

Forty
Příspěvky: 10
Registrován: 13 srp 2016 14:54

Re: Batéria pre audio

Příspěvek od Forty »

no pokiaľ začnem hrať na plno a budem mať doplna nabitú batériu ( za predpokladu že to je tak ako ty hovoríš ) tak sa mi vybije za cca 1 a pol hodiny. lenže za tej 1 a pol hod by sa mala dobiť zase o cca 37A ( ak sa dobíja 25 za hodinu) čo by malo vydať zase na 45 min, to je dokopy 2 hod 15 min, za tých 45 min zase o cca 18A, čo je ďalších 20 min naviac, a ešte aj za tých 20 min niečo málo ale to radšej nechám ako rezervu, každopádne ak si dobre uvažoval tak vyše dvoch hodín by to malo hrať bez problémov, potom vypnúť na 3 hod a zase 2 hodiny s naštartovaným voľnobehom. to by nebolo také zlé, v prípade potreby by som tam proste pridal nech to dobíja aj rýchlejšie a nech sa ostatní skladajú na benzín :D

Uživatelský avatar
JRD McLAREN
Příspěvky: 4074
Registrován: 16 črc 2006 21:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Batéria pre audio

Příspěvek od JRD McLAREN »

..no ..len v celom tom "onom" ..
mate trochu chybu ..

Oloveny akumulator sa nabija urcitym prudom, na zaklade vysky napatia zdroja (alternatora)

Takze, ak nam alternator dodava napatie 14.3V tak na do baterie tecie prud povedzme 6A.
Ak nam alternator bude dodavat napatie 13.5V tak na do baterie potecie prud povedzme 2A.
To vsetko za predpokladu, za akumulator nieje plne nabity.

Na to aby sme uuuuuplne vystaveny 70Ah akumulator plne nabili v priebehu 10h,
potrebujeme (na zdroji) zabezpecit take napatie aby prud tecuci do baterie bol 7A.
Člen Klubu Šlapacích Moskvičov
IMF Master Ignition Forum - http://imfsoft-forum.eu/

Uživatelský avatar
JRD McLAREN
Příspěvky: 4074
Registrován: 16 črc 2006 21:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Batéria pre audio

Příspěvek od JRD McLAREN »

no a teraz pohlad z tej druhej strany ...

Alternator musi vediet vyrobit dostatocne mnozstvo energie, aby uzivil vsetky seriovo montovane spotrebice vo vozdle.
A este proste treba mat rezervu, aby v pripade potreby ostalo cosi aj na dobijanie baterie.

Taaaakze...
ak nastartovana fabia zo 70A alternatorom s napatim 14.3V na volnobehu, bez akych kolvek zapnutych spotrebicov
potrebuje "na svoj chod" dodavku prudu cca 5A, tak mame staaaaaale 65A prudovu rezervu v alternatore. (Bez poklesu palubneho napatia)

"Bohuzial" uz to tak byva, ze zo stupajucou zatazou, nam klesa aj palubne napatie.
Takze pri odbere 70A z alternatora, bude palubne napatie iba 13.2V.

A to stale nieje "konec panove" ...
Kludne mozme chcet zo 70A altiku odber aj 85A ..
ale napatie nam klesne na 12.2V ...
teplota vinutia v alternatore zacne dosahovat "astronomickych vysin" ...
..a pojde do dymu ..


... onejakych tych prudovych spickach ...
... zapricinenych TUC-TUC-BUM-BUM-BRRRRR ...
racej nehovorim...
Naposledy upravil(a) JRD McLAREN dne 24 srp 2016 22:31, celkem upraveno 1 x.
Člen Klubu Šlapacích Moskvičov
IMF Master Ignition Forum - http://imfsoft-forum.eu/

Forty
Příspěvky: 10
Registrován: 13 srp 2016 14:54

Re: Batéria pre audio

Příspěvek od Forty »

ďakujem veľmi pekne za príspevok, krásne si mi zdvihol náladu takto v strede týždňa :D myslíš to vážne že zapojiť to na autobatériu by nielen nestačilo ale mohlo aj napáchať škody?? prvý krát o tom počujem, radil som sa s Jirim Karlovskym čo tam mám hodiť a poradil mi rádio a zosik ale vie aj aké tam mám komponenty a subwoofery a nezmieniel sa o ničom podobnom, o možných škodách na aute už vôbec nie a pokiaľ viem tak ho veľa ľudí má za skvelého odborníka ktorý robí audio zostavy na súťaže...

Forty
Příspěvky: 10
Registrován: 13 srp 2016 14:54

Re: Batéria pre audio

Příspěvek od Forty »

Každopáne ak máte aj pravdu tak predpokladám že to môžem zapojiť a využívať naplno čo sa týka interiéru počas jazdenia? nemyslím samozrejme na plný výkon ale možno na polovicu ktorá mi počas jazdenia bude určite stačiť možno aj tretina, ground zero hádam urobí svoje.

Uživatelský avatar
JRD McLAREN
Příspěvky: 4074
Registrován: 16 črc 2006 21:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Batéria pre audio

Příspěvek od JRD McLAREN »

...no pokial dobre vidim ...
tak si chcel vediet, ako dlho ti to vydrzi hrat ... (na baterku) ..

takze hrat ti to vydrzi ... ale ako dlho ti nikto nepovie ...
lebo nikto nevie, co budes pocuvat, ako hlasno .. a pod.

SITUACIA PRI BEHU MOTORA:
alternator vyraba enrgiu, regulator sa snazi vzdy co mozno nalepsie vyregulovat stale napatie.
baterka je v tomto momente spotrebic...

PRIDE NAM PRUDOVA SPICKA:
-teda kratkodoby/okamzity velky odber ...
zvycajne to v novych autach byvaju ABS, ci servo pumpy...
pripadne ventilatory na chladici ...

alternator v spolupraci s regulatorom drzali napatie 14.3V
pri prudovej spicke ale zacalo napatie prudko klesat (napr. na 11.7V)
v tomto momente sa z baterky stal zdroj el. energie
a okamzite dodava potrebnu energiu pre spotrebic, a okamzite z baterky tecie pozadovany / potrebny el. prud --smerom k spotrebicu

toto sa deje cca pol sekundu, co trvalo regulatoru a alternatoru na "spamatanie sa"..
teda na opatovne zdvihnutie pal. napatia na 14.3V a dodavanie energie...
(aby sa baterka opat mohla stat spotrebicom) ...

--------------
tuc tuc, bum bum, tuc tuc tuc . .bum
kolko krat za sekndu .. ?? BPM ?? :mrgreen:
Člen Klubu Šlapacích Moskvičov
IMF Master Ignition Forum - http://imfsoft-forum.eu/

Forty
Příspěvky: 10
Registrován: 13 srp 2016 14:54

Re: Batéria pre audio

Příspěvek od Forty »

A toto mi odpovedal na tvoj príspevok čím ma potešil, aj keď doba ktorú to bude schopné hrať bude zrejme oveľa menšia než som čakal ale to už nejdem vyrátavať proste to vyskúšam niekde s druhým autom a káblami, za koľko to chcípne pri vypnutom motore a pri zapnutom. http://prntscr.com/c9yx9y" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
JRD McLAREN
Příspěvky: 4074
Registrován: 16 črc 2006 21:39
Kontaktovat uživatele:

Re: Batéria pre audio

Příspěvek od JRD McLAREN »

pokial si myslis ze nemam pravdu...
tak si vyskusaj taku vec...

ze odpojis baterku pri nastartovanom aute, pustenych svetlach, kurenim, mlhovky ..a neviem co este sa da zapnut ...
..a pockaj si na moment, kedy sa pustia ventilatory na chladici ......
...

ci ti to neskape ...


EDITED:
Ja netvrdim, ze ti to nepojde...
alebo ze to nebude hrat...

ja ti len popisujem DEJ ....
Člen Klubu Šlapacích Moskvičov
IMF Master Ignition Forum - http://imfsoft-forum.eu/

Odpovědět

Zpět na „Autohifi“