Jak ovlivňuje tuning auta cenu pojištění

Tiskové zprávy, novinky na auto trhu, technika, srazy a nejen to :o)

Moderátor: Eiffel

admin
Administrátor
Příspěvky: 189
Registrován: 26 říj 2012 13:19

Jak ovlivňuje tuning auta cenu pojištění

Příspěvek od admin »

Češi jsou milovníci aut a často i jejich úprav, ať už jde o profesionální nebo podomácké zásahy. Pokud tuning zvažujete také vy, řekneme vám, jestli může ovlivnit pojištění auta, a jak se na něj dívá zákon.

Tuning a pojištění vozidel
Při jakékoliv úpravě vozidla je nutné tyto změny nahlásit pojišťovně. Jestliže tak neučiníte,v případě pojistné události bude mít pojišťovna dostatečný důvod výrazně zkrátit pojistné plnění.

Jakmile jsou změny na vozidle zapsány i v technickém průkazu, počítejte u mnohých pojišťoven také se zdražením povinného ručení. To je bohužel cena za vylepšení vozu a především to platí pro chiptuning a zvýšený výkon motoru, což je jedno z rozhodujících kritérií pro výpočet ceny pojištění.

Pro některé pojišťovny může být naopak více rozhodující tuning v případě instalace spoilerů a dalších dodatečných komponentů. Platí to hlavně pro havarijní připojištění, které zohledňuje zvýšené riziko krádeže, vandalismu a nehody na vašem vozidle.

V každém případě je nutné se se svou pojišťovnou spojit a zjistit informace, jak a do jaké míry tuning vozu zohledňují ve svých pojišťovacích produktech a jaký dopad to na vaši smlouvu bude mít. Každá pojišťovna k tuningu může přistupovat jinak.

Kvůli úpravám proto můžete přijít při srovnání pojištění auta o možnost nejlevnější pojištění auta. Vždy při srovnání volte při pojištění auta kalkulačku, která je důvěryhodná.

Co je to tuning
Za tuning považujeme vylepšení výkonu a jízdních vlastností pomocí úprav aerodanimky, sacího potrubí, motoru, výfuku a převodovky, nebo také podvozku. Další komponenty už jsou pouze estetické a do tuningu nezapadají.

Tuning se dá rozdělit do několika kategorií. Jednak je to exteriérový tuning (sem řadíme úpravy na kapotě, světlech, ale i kolech nebo oknech), dále chiptuning, který zvyšuje výkon motoru nebo snižuje spotřebu paliva a samozřejmě interiérový tuning, kde až tolik nemusíte klást uzdu své fantazii, ale také nesmíte snižovat bezpečnost sebe a posádky vozidla.

Tuning v mezích zákona
Pokud chcete svůj vůz vylepšit pomocí tuningu, musíte se řídit určitými pravidly, které vám jízdu mohou prodražit mnohem více, než samotné povinné ručení.

Při jakémkoliv tuningu je důležité ctít původní, maximální parametry vozidla z technického průkazu, platí to zejména pro disky a pneumatiky. Nevhodné jsou i výrazně přečnívající části kapoty, například u přídavných křídel a rozšířených blatníků. Rovněž se nesmí
používat ostré hrany
, které mohou zapříčinit mnohem větší škody na majetku i zdraví (obzvláště chodců a cyklistů).

Řídit se musíte i materiálovou certifikací, která přesně ustanovuje, z čeho mohou být přídavné komponenty vyrobeny. Pokud tedy výrazně nepřečnívají a splňují zmíněnou certifikaci, lze je použít jako náhradní díl. Chiptuning si rozhodně nedělejte sami. Od toho jsou specializované firmy, které mají povolení Ministerstva dopravy a samy vědí, co je a není povoleno.

Problémy s osvětlením
Jakékoliv přídavné osvětlení je zakázáno. Cílem je, aby vozidlo nepřesáhlo zákonnou svítivost vozidla. Pokud by tato pravidla neplatila, řidiči by zbytečně ohrožovali ostatní účastníky provozu příliš silným svícením, které se rovná zbytečně rozsvíceným mlhovkám nebo dálkovým světlům. Povoleny jsou pouze atestované prvky osvětlení na terénních a starších vozidlech, kde je nutné doplňkově nainstalovat mlhovky, denní svícení nebo
dálková světla.

Postihy za nelegální úpravy
U nelegálního chiptuningu hrozí pokuta až 50 000 korun. U nelegálního užití přídavných komponentů můžete být postižení sankcí 2 000 korun na místě, pokud by vozidlo bylo nezpůsobilé provozu na pozemních komunikacích a ohrožovalo ostatní účastníky provozu, pokuta se pohybuje mezi 5 a 10 tisíci korunami, včetně ročního zákazu řízení.

Oblíbenost tuningu v ČR
Jak moc je tuning oblíbený u českých řidičů, o tom svědčí analýzy objednávek zboží náhradní díly z e-shopů. Průměrný nákup českého řidiče se pohybuje v řádu několika tisíc korun, ale v případě tuningových doplňků jsou to samozřejmě desetitisícové částky. Trendem je vylepšování vozů se základní výbavou, kdy mají řidiči pocit, že si vůz dokáží vylepšit sami a lépe.


tuning auta - pojisteni.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na „News Room“