Ta progrese horeni je samozrejme zavisla na mnoha dalsich aspektech (chemicke slozeni a kvalita samotneho paliva, densita vstupni smese, atomizace paliva, kvalita zapalovaci jiskry, dynamicka komprese motoru, fyzicke charkteristiky spalovacich komor a pistu, etc.), takze, AFAIK, by bylo upravdu nemozne s podobnou rovnici prijit. Mym nazorem je, ze ten vztah se bude lisit motor od motoru, kde bude - v kazdem pripade - nejspis nejvic zavisly na pouzitem palivu, radeji nez na nejakych zanedbatelnych vykyvech AFR. To se tyka zejmena turbo motoru, ktere jsou - ac to zni znacne nelogicky - v aspektu AFR mene citlive, nez N/A motory. Ackoliv to je jen neoverena spekulace, predpoklada se, ze tomu tak je diky nizsi konsistenci samotneho AFR otacku od otacky v dusledku nepresnosti vstrikovaneho paliva a jeho nekonsistentni atomizaci ve stejne nekonsistentnim mnozstvim vzduchu. "Problemem" je v tom, ze i wideband O2 senzor meri AFR jen z vyfukovych plynu spalene vstupni smesi, ktera neni otacku od otacky spalena stejne. Co tim myslim je, ze i presto, ze by nekdo zasoboval ten motor 100% konsistentni smesi urciteho AFR, jeji konsistence je ztracena rozdilnou (ne)dokonalosti jeji spaleni otacku od otacky a AFR vystup O2 sensoru by tuto nekonsistenci ukazal v podobe kolisani napeti, na jehoz zaklade pote ECU patricne upravi IPWs i presto, ze AFR vstupni smesi se vubec nezmenilo. Nyni k tomu clovek musi zvazit, ze zasobovani palivem se deje (u turbo vozu i velice velkymi) elektromagnetickymi injectory ovladanymi milisekundovymi impulsy, ktere se spolehaji na konsistenci mechanickeho regulatoru tlaku paliva a konsistenci prutoku elektrickeho cerpadla, zavisleho na konsistenci napajeciho napeti... Proste, o opakovatelne presnosti mnozstvi vstrikovaneho paliva nejakych velkych injectoru a jeho atomizaci se stejne nekonsistentnim mnozstvim vzduchu otacku po otacce motoru se da znacne pochybovat - a to zejmena pri nejakych 100-150 otacek motoru za sekundu a 80% DC injectoru - coz je jednim z duvodu proc osobne radeji kladu duraz na predstih zapalovani (kde u modernich systemu odpada jakakoliv mechanicka nepresnost). Dalsi veci, ktera by se mela zvazit, je rychlost a presnost O2 sensoru, rychlost reakce ECU na jeho vystup a zejmena pomerne male rozliseni map dodavky paliva a predstihu zapalovani. Na jednu stranu tady rozpitvavame doslova zanedbatelny posun idelaniho bodu maximalniho tlaku ve valcich vzhledem k otoceni klikove hridele ATDC pri nepatrne zmene AFR - a na druhou stranu mame k dispozici jen nekolik malo bodu mapy predstihu zapalovani k dosazeni nejake pochybne "presnosti". Mym nazorem proste je, ze Innovate Motorsports tu teorii uz moc rozpitvava.
I presto, ze principalne je Innovate Motorsports postup lazeni trochu jiny, nez muj vlastni, ja nikdy nejdu s tim initialnim AFR pri ustanovovani predstihu zapalovani pod 11.5:1, protoze to proste neni nutne. Ja ustanovuji nejdriv prubeh predstihu zapalovani za pomerne bohateho AFR (mezi 11.5-12:1) a vychazim pri tom z mechanicke dynamiky daneho motoru a zejmena "dwell time" a rychlosti pistu danymi pomery ojnic. V tom stadiu me nejake presne AFR anebo casovani ventilu absolutne nezajima, protoze se jen snazim ustanovit body maximalniho tlaku ve valcich vzhledem ke stupnim otoceni klikove hridele ATDC. Pri tom vychazim z teorie, ze pri danem AFR a casovani ventilu (at uz jsou jakekoliv), vetsina motoru dosahne maximalniho vykonu pri maximalnich tlacich ve valcich mezi 12 a 15 stupni otoceni klikove hridele ATDC. Ty stupne otoceni klikove hridele si pote volim vzhledem k "dwell time" a rychlosti pistu tak, aby pri tom maximalnim tlaku mely ojnice co nejpriznivejsi uhel ke klikove hrideli, coz dava tomu motoru vetsi sanci se snadneji a bez poskozeni vyrovnat s pripadnou detonaci. Vpodstate, cim vetsi uhel ojnic, tim snadneji pri detonaci dojde k otoceni klikove hridele, tim rychleji dojde k zvyseni objemu spalovaciho prostoru pri pohybu pistu smerem dolu a tim rychleji soucasne taky dojde k snizeni tlaku ve valcich. Naopak, pri ostrych uhlech ojnic se pri detonaci ty tlaky snazi doslova protlacit klikovou hridel skrze olejovou vanu, ta klikova hridel nema kam "uhnout" a dochazi k poskozeni lozisek ojnic. Z techto dvou duvodu osobne ustanovuji predstih zapalovani jako prvni a pote s nim uz za zadnych okolnosti nehybu. Samozrejme, po dolazeni AFR a casovani ventilu se ten maximalni tlak ve valcich a vykon motoru dale zvysi, ale ten optimalni prubeh predstihu zapalovani je nadale pomerne presne zachovan, zatimco to konzervativni AFR je pouzito k drzeni toho motoru pod jeho detonacnim limitem. Co se tyka zmeny AFR zpusobene samotnymi zasahy do map, prubeh predstihu zapalovani by musel byt patricne doladen jen snad v pripade, kdy nekdo zacne s hodnotama, ktere jsou opravdu velice off. Nejake ty male zmeny AFR od jeho initialnich hodnot, maji na ten posun toho idealniho bodu predstihu zapalovani jen velice maly vliv - i presto, ze ten posun tam kazdopadne nastava. Jeste co se tyka toho casovani ventilu a zmeny AFR zvysenim VE, tomu motoru je uplne jedno, jestli se jeho VE zvysila pomoci casovani ventilu anebo zmenou tlaku turba (a zadny boost controller neni v jeho opakovatelnosti naprosto presny). V kazdem pripade je za ty zmeny mnozstvi, density a teploty vzduchu kompenzovano ECU pomoci patricnych sensoru, takze pokud tam dochazi ke zmene AFR a posunu idealniho bodu predstihu zapalovani, tak je ta kalibrace patricne kompenzace nespravna (coz samozrejme je i zpusob, jak se ta kompenzace i ustanovuje). Pri doladovani casovani ventilu se da zmena VE pozorovat jednoduse v signalu MAP anebo MAF sensoru pri urcitych RPM a zatizeni motoru.
Ja bych ty technicke prisernosti shrnul tim, ze s cim blize ke konecnemu AFR a casovani ventilu zacnes, tim mene doladovani predstihu zapalovani budes muset delat. Zacinat treba s 9:1 AFR (a skoncit pak treba u 12.2:1) je naprosto prehnanou bezpecnosti. Naopak, pri tak prehnane bohatem AFR je vice obtizne urcit ten idealni bod predstihu zapalovani. Rozdil v preddstihu zapalovani pri AFR mezi 11.5:1 a 12.0:1 ale opravdu nebude tak znacny (kazdopadne ne ve spektru nekolika stupnu), ale bude se naopak dost znacne lisit s pouzitym palivem. Ja v soucasne dobe nemam opravdu moc casu, ale pokud ho bude pristi tyden nekolik hodin nazbyt, tak zkusim dodat namisto dohadu skutecne overene vysledky potlaceni AFR o cele 1.0 a 2.0 hodnoty a nasledovne upravy predstihu zapalovani potrebne k dosazeni toho sameho vykonu. Mym nazorem ale je, ze to jen zcela zbytecne povede ke zvyseni tlaku ve valcich v blizkosti TDC - aby bylo dosazeno stejneho tlaku v idealnim stupni otoceni klikove hridele ADTC jako predtim, cim budou jen zbytecne trpet loziska ojnic anebo to nevydrzi tesneni hlavy. Kazdopadne by to melo byt zajimave...
Jednoho dne napisu opravdovou knihu...

IQ stylingem nenahradis.