Nejsem zastáncem passatů ale "barevných" mondeí.... nicméně jak tady byl každý druhý chytrý, že policie měří neoprávněně passatama atd... TAK TOHLE SEM PROSTĚ MUSÍM DÁT JEŠTĚ JEDNOU
Na vozidla VW Passat R 36 se tedy vztahuje ustanovení odst. 3., přičemž tato vozidla lze označit, nikoliv že označena být musí. Využití tohoto ustanovení se celkově aplikuje na potřeby a případy, kdy je z hlediska potřeby výkonu služby vhodné, aby vozidla byla označena a tímto způsobem i zviditelněna. Používání modrých světel, tzv. typ predátor - uvedené zařízení bylo zamontováno dodavatelem vozidla na základě výjimky a schválení příslušným odborem ministerstva dopravy, je plně v souladu s legislativou. Vozidla jsou vybaveny pevně instalovanými světelnými zařízeními vyzařujícími modrou barvu včetně výstražného zařízení vydávající zvukové znamení. Z výše uvedeného rovněž vyplývá, že je možné mít vozidlo vybaveno výstražným a zvukovým zařízením, aniž bylo označeno dle vyhl. MV č. 460/2008. Zároveň může dojít k situaci, kdy hlídka Policie ČR provádějící výkon služby v civilním vozidle VW Passat, bude provádět měření a zastavení vozidla, aniž by vůbec použila výstražné světelné i zvukové zařízení. Způsob zastavování vozidel je upraven v § 79 odst. 2. zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, kdy je využíván nápis „STOP“ doplněný nápisem „Policie“, přičemž vozidlo může být zastavováno zepředu nebo zezadu a to dle konkrétní situace, vozidla jsou vybavena světelnými nápisy jak v přední části, tak v části zadní vozidla a zákon nestanoví povinnost při zastavování použít světelného výstražného zařízení.
Jelikož kolem automobilovych a motocyklových akumulátorů, jejich provozu, údržbě a nabíjení, panuje obrovské množství mýtů, pověr, dohadů, a nepřesných či zcela zkreslených informací, rozhodl jsem se, že se pokusím tuto problematiku poněkud popsat a vyjasnit.
V prvé řadě bych rád uvedl několik pojmů, se kterými se ohledně akumulátorů často setkáváme:
Akumulátor - zařízení sloužící k akumulaci elektrické energie elektrochemickou cestou (tedy ne k vytváření el. energie, od toho jsou baterie!) Akumulátor se zkládá z jednotlivých článků, které mají pracovní napětí 2V, a jsou spojeny vzájemně do série, tedy 12V akumulátor obsahuje šest článků a šestivoltový tři tyto články.
Elektrolyt - u olověných akumulátorů jde většinou o roztok kyseliny sírové(chem: H2 S04) a destilované vody (chem: H2). !POZOR! Kyselina sírová je silná žíravina!!!
Olověný akumulátor - akumulátor s olověnými deskami (ve formě různých mřížek, kapes a pod) a elektrolytem. Označují se většinou jako Pb/Acid či Lead/Acid či Pb/H2 SO4. Většina obyčejných akumulátorů má na každém článku nalévací zátku (vyjma uzavřených) pro kontrolu a doplňování elektrolytu.
Uzavřený (někdy též chybněji bezúdržbový) akumulátor - jde o běžný olověný akumulátor, který je ovšem hermeticky uzavřen a nemá žádné zátky pro doplňování elektrolytu. Ten je tam dán a zalit od výrobce a uživatel nijak nemůže ovlivňovat jeho množství či hustotu. Tyto akumulátory jsou proto odolné proti vytékání elektrolytu při jakékoliv nenadélé poloze akumulátoru a proto se v současné době hojně používají u motocyklů. Většina těchto akumulátorů obsahuje bezpečnostní ventil, který má zabránit explozi akumulátoru, pokud by došlo k dlouhotrvajícímu tvrdému zkratu, či déletrvajícímu přebíjení spojeným s plynováním článků. Označují se podobně jako olověné akumulátory.
Gelový akumulátor - zde je vnitřní konstrukce značně odlišná od olověného akumulátoru a je nad rámec tohoto článku ji podrobně popisovat. Bohužel, je obecně oblíbeným omylem zaměňovat uazavřené akumulátory za gelové a 95% akumulátorů "gelových" jsou ve skutečnosti obyčejné uzavřené olověné akumulátory. Podívejte se schválně doma na označení své "gelovky" a pokud tam najdete něco jako Lead/Acid (v překladu Olovo/Kyselina) nebo Pb/Acid a pod. (viz výše) tak jde o zcela normální uzavřený olověný akumulátor ). Nicméně, pro nabíjení gelových akumulátorů platí naprosto stejná pravidla, jako pro nabíjení a udržování uzavřených olověných akumulátorů, takže vše, co bude řečeno o uzavřených akumulátorech platí obdobně i pro gelové akumulátory.
Kapacita akumulátoru - značí se C a udává se v ampérhodinách (Ah), znamená kolik energie je akumulátor schopný přijmout a posléze vydat. Pokud na akumulátoru máme napsáno 12V/10Ah, znamená to, že je schopen dodávat napětí dvanáct voltů a proud 10 ampér po dobu jedné hodiny. Ale protože mezi odebíraným proudem a časem je nepřímá úměrnost, tak platí, že např. odběr 10 ampér = jedna hodina, odběr 5 A = dvě hodiny, atd.(jednoduše - vydělte kapacitu baterie odebíraným proudem a dostanete čas v hodinách). Pokud tedy budeme z akumulátoru o kapacitě 10Ah odebírat proud 500mA (0,5A) tak platí 10/0,5 = 20. Takže spotřebič bude fungovat cca 20 hodin, pak následuje kolaps akumulátoru (vybití pod hranici vybití).
Plynovací napětí - napětí článku akumulátoru, při kterém se zvýší množství vytvářených plynů natolik, že vznikající bublinky vytváří dojem varu elektrolytu. U standardních olověných akumulátorů je toto napětí kolem 2,4V na článek, což je 14,4V pro 12V akumulátor a 7,2V pro 6V akumulátor. Vznikající plyny jsou silně výbušné!!!, protože obsahují vodík!
Sulfatace - nevratný chemický proces na olověných deskách akumulátoru, kdy při elektrochemické reakci dochází k neustálé přeměně PbSo4 na Pb a So4 a naopak. Pokud se molekuly olova při elektrochemickém procesu akumulátoru nevrátí do původního tvaru krystalického seskupení, dostanou se mimo elektrochemický proces a působí naopak proti tomuto procesu. Tyto nereagující částice různých sloučenin olova pak působí jako nežádoucí odpor mezi elektrolytem a aktivní hmotou elektrod. V praxi se to projevuje snížením napětí olověného akumulátoru v klidovém stavu. K sulfataci dochází jednak stárnutím akumulátoru a jednak jeho vybíjením (nebo samovybíjením) na spodní kritickou hranici.
Hranice vybití - napětí, při němž se považuje akumulátor za zcela vybitý, hodnota je 1,75V na článek, u 12V akumulátoru to je tedy 10,5V, u šestivoltového polovina. Je třeba si ovšem uvědomit, že toto je opravdu kritická hranice, kde už dochází k mnoha nežádoucím chemickým jevům včetně sulfatace a tak by se obecně nemělo překračovat vybíjení pod mez 1.8 - 1.85V na článek. Pokud tedy při nabíjení akumulátoru před sezónou zjistíte, že má např. 9V (platí pro 12V acu- pochopitelně) tak to už toho moc nevydrží a bude vhodný maximálně tak jako těžítko.
Samovybíjení - běžný akumulátor ztrácí zhruba 0.04% své kapacity za hodinu (což je cca 1%C/den!) i když z něj není odebírán žádný proud! Je to způsobeno chemickými procesy v akumulátoru a nedá se to nijak odstranit. Takže po zhruba 100 dnech skladování původně plně nabitého akumulátoru z něj máme nedomrlého chudáčka, právě bojujícího ze sulfatací. Dát takovýto akumulátor do motorky a startovat je poměrně snadná záruka toho, že nejenom nenastartujeme, ale definitivně pošleme acu do věčných lovišť.
No ale teď již k praxi. Vycházejme z toho, že máme nový, plně nabitý akumulátor (i když se to nezdá, každý jednou byl... . Pokud ho máme v motorce a pravidelně jezdíme, je třeba mít v pořádku dobíjení. Dobíjení by mělo (při zapnutí všech běžných spotřebičů jako jsou světla atp.) dávat 13,8V - 14,2V už v dvojnásobných otáčkách motoru, než jsou volnoběžné otáčky. (Nikdy dobíjení neměříme při volnoběhu!) Pokud dává míň bude se akumulátor zbytečně zatěžován vybíjením, pokud víc, trpí přebíjením. Pozor u uzavřených akumulátorů, jsou na přebíjení dosti háklivé (nesmí na nich vzniknout plynovací napětí.) Dobíjení ještě pochopitelně změříme s vyplými všemi spotřebiči, při vysokých otáčkách motoru (kontrola, zda nepřebíjí).
Pokud akumulátor uskladňujeme (např po sezóně), platí několik pravidel. Akumulátor by měl být uložen v chladu (optimum cca 8°C), neboť tím omezujeme množství probíhajících chemických reakcí a tím i samovybíjení a měl by být připojen na udržovací nabíječku (viz. nabíječky níže). Pokud takovouto nabíječku nemáme, měl by se akumulátor jednou měsíčně vybít (např pomocí žárovky) na napětí cca 1,85V - 1,9V na článek a znovu plně nabít. Toto stačí k tomu, aby jsme udrželi akumulátor po celou dobu skladování v perfektní kondici a nemuseli se při jarním začátku sezóny trápit s nestartující motorkou.
Nabíjení. Ach jo, tak okolo tohodle panují snad opravdu největší mýty. Pominu otázky nabíjení gelových akumulátorů, protože jak už bylo řečeno, většina "gelových" jsou normální uzavřené olověné akumulátory. Takže jak nabíjet akumulátor? Pokud jde o nabíjení běžného akumulátoru s plnícími zátkami, tak ten můžeme nabíjet jakýmkoliv typem nabíječky (pochopitelně při dodržení voltáže). Je třeba dodržet pouze maximální nabíjecí proud, který má být 1/10C. Tj. pro akumulátor 10Ah může být maximální nabíjecí proud cca 1A. Nabíjí se až do dosažení hodnoty napětí na akumulátoru 14 V (měří se po odpojení nabíječky), obvykle je to cca 10 hod. Stupeň nabití se taky dá kontrolovat hustoměrem (použít návod přibalený k hustoměru). Ale protože se v současnosti tyto akumulátory v motocyklech příliš nepoužívají, nechme případné další hodnotné informace autařům (plechovkářům).
Pokud jde o nabíjení uzavřených akumulátorů, nesmí nás ani napadnout, na ně vzít obyčejnou autonabíječku s regulací proudu. Musíme použít nabíječku, která má nejenom regulaci proudu, ale i přesnou stabilizaci napětí (obvykle 14.2 - 14.4V) čímž máme zaručeno, že při nabíjení nevznikne plynovací napětí a akumulátor se nám neroztrhne. Vetšina těchto nabíječek je už elektronicky řízená a pokud na nich je výslovně napsáno že slouží i k nabíjení uzavřených akumulátorů, stačí nastavit proud na 1/10C a nabíjet cca 10 hodin (ale tady na čase až tak nezáleží, těmito nabíječkami baterie prakticky nejdou přebít). Většina těchto nabíječek i sama pozná optimální okamžik nabití akumulátoru na 100% a nabíjení ukončí samy, případně se přepnou do udržovacího režimu. Osobně si myslím, že se vyplatí pořídit kvalitní nabíječku, než kupovat každé dva roky nový akumulátor.
Udržovací (kondiční) nabíječky - tyto nabíječky nejsou vlastně nabíječkami v pravém slova smyslu. Jsou to přesné stabilizované zdroje, které dávají napětí 13,8V +-0,02V a maximální proud kolem 100 - 200 mA. Při připojení na akumulátor ho tímto malým proudem dobijí až na hranici těch 13,8V (u vybitého akumulátoru to může trvat i několik dnů) a pak díky vyrovnání napětí teče akumulátorem už jen velmi malý proud (řádově 0,003A tj 3 mA u 10Ah acu) který akorát pokryje samovybíjecí proud akumulátoru a tak jej udržuje stále plně nabitý. Na takovéto udržovací nabíječce můžete s klidem nechat akumulátor připojen celou zimu a při prvním vyjetí jej prostě jen šoupnete do motorky a budete mít k dispozici okamžitě 100% jeho výkonu a kapacity.
Dalo by se toho ještě napsat spousty a tento článek je jen slabý výtažek ze skutečné problematiky akumulátorů. Nebylo ovšem účelem popisovat chemickými vzorci děje probíhající v akumulátoru, ale obecně informovat. Tuším, že tento článek není též zcela vyčerpávající a pokud bude zájem, mohu ho doplnit o nějaké pasáže, které jsem opomenul. Taktéž si nedělám patent na rozum, a pokud tedy najdete nějakou nepřesnost, chybu či překlep, budu vítat upozornění na toto. Odborníkům se též omlouvám za zevšeobecnění a zjednodušení některých věcí, aby tento článek byl srozumitelný i laikovi. Díky za případné podněty a připomínky! Jelikož kolem motocyklových akumulátorů, jejich provozu, údržbě a nabíjení, panuje obrovské množství mýtů, pověr, dohadů, a nepřesných či zcela zkreslených informací, rozhodl jsem se, že se pokusím tuto problematiku poněkud popsat a vyjasnit.
Tento článek může být volně publikován.
Crusader FZS600 25.2.2003 16:36:19
řidiči jsou vystaveni šikaně ze strany policie za jednání, které ve skutečnosti není ohrožující, ale je v rozporu se zákonem
Ministerstvo dopravy připravilo novelu zákona č. 56/2001, který stanovuje podmínky registrace a schvalování vozidel a upravuje zákonný rámec STK a měření emisí. Zákon znamená ve všech ohledech zpřísnění a především zdražení těchto úkonů.
Seznam změn zákona je velmi obsáhlý a proto se soustředíme na jeho nejdůelžitější body:
- dosavadní vlastník vozidla bude povinen do 10 pracovních dnů od uskutečnění jeho prodeje nechat změnu vlastnictví zapsat do registru. Nový vlastník je poviněn do 10 pracovních dnů od prodeje zaregistrovat na sebe. V případě nerespektování tohoto ustanovení hrozí každému pokuta 5 - 50 tis. Kč.
V mezičase mezi "odhlášením" a "přihlášením" bude vozidlo v režimu dočasné registrace. Jeden akt změny vlastníka se tak rozpadá na dva úkony a není nám tč. zcela jasné, zda také bude rezultovat v dvojí úhradu poplatku.
- podpisy na žádosti o zaregistrování vozidla na nového vlastníka v případě prodeje, v případě provedení registrace na základě plné moci provedení registrace musejí být podpisy vlastníka, zmocnitele úředně ověřené. Úředně ověřené podpisy lze nahradit osobním souhlasem na místě nebo elektronickým podpisem podle zvláštního právního předpisu
- registrační značka bude přenosná z vozidla na vozidlo. V případě, že vlastník vozidla nebude přenos značky na jiné vozidlo požadovat, uvedená kombinace znaků může být přidělena jinému vozidlu.
- zvyšují se správní poplatky za zapsání osobního automobilu do evidence motorových vozidel z 800 Kč na 1400 Kč. Vydání tabulky registrační značky bude stát 300 Kč za kus. Za vydání další registrační značky k již existujícím, např. za účelem umístění tabulky na nosič kol, bude úřad požadovat 600 Kč za kus.
- lze si zažádat o vlastní kombinaci znaků na registrační značce. Ta nesmí obsahovat hanlivé nebo pohoršující výrazy, text podporující národnostní, rasovou, náboženskou nebo třídní nenávist název nebo zkratku orgánu státní správy, zastupitelského sboru nebo územního samosprávného celku, státu apod. Poplatek za takovou značku bude 5000 Kč. Na způsobu, jakým se vyrábějí registrační značky, se přitom nic nemění, ty jsou zajišťovány nadále organizací, kterou stanovuje Ministerstvo dopravy.
- vozidlo může být trvale vyřazeno z registru, pokud bylo předáno zařízení k likvidaci autovraků nebo zaniklo v důsledku havárie. Současný stav, kdy je možné vozidlo "odhlásit" z důvodu toho, že už dále nebude používáno jako vozidlo, nebude nadále možný. Dokladem o zničení vozidla havárií nebo živelnou událostí bude záznam od policie nebo pojišťovny.
- vozidlo bude možné vyřadit z registru na nějvýše 12 měsíců v režimu dočasného vyřazení. Nově se zavádí institut dlouhodobého vyřazení vozidla z registru, které je ohraničeno lhůtou 5 let. Dlouhodobé vyřazení je bude možné i z moci úřední, vznikne např. z důvodu neuzavření nové pojistné smlouvy o povinném ručení do 14 dnů od ukončení platnosti smlouvy předchozí. V režimu dlouhodobého vyřazení dává zákon obecnímu úřadu právo kontrolovat jeho umístění a účel využívání. Během kontroly je vlastník vozidla povinen poskytovat úřadu součinnost. Praktickým důsledkem tohoto ustanovení je, že pokud vlastník vozidla např. neuhradí povinné ručení a později svou chybu napraví, musí s vozidlem absolvovat STK, a to i v případě, že se jedná o vozidlo mladší 4 let.
- stav počítače ujeté vzdálenosti silničního vozidla nesmí být pozměňován a do počítače ujeté vzdálenosti nesmí být zasahováno s výjimkou jeho opravy nebo výměny prováděné oprávněným pracovníkem opravny silničních vozidel. Výměna nebo oprava počítače ujetých kilometrů v domácích podmínkách se tak stává nezákonnou.
- STK vyrozumí obecní úřad (viz dále, informační systém) o vozidlech, na kterých byla zjištěna vážná nebo nebezpečná závada. Vlastník nebo provozovatel pak mají 30 dnů na odstranění takové závady. Pokud uživatel závady v této lhůtě neodstraní, úřad rozhodne o technické nezpůsobilosti vozidla. Takové vozidlo pak nebude možno provozovat.
- všichni provozovatelé STK budou povinni připojit se na jednotný informační systém provozovaný státem. Jeho správcem je ministerstvo. Veškeré úkony související s provedenou prohlídkou budou zaznamenány v tomto systému. Stálý přístup do tohoto systému bude mít Policie České republiky, krajské a obecní úřady.
- při evidenční kontrole bude vydán protokol, ve kterém budou zaznamenané všechny předtím zjištěné stavy stavu počítače ujetých kilometrů. To znamená, že stát bude po schválení tohoto návrhu disponovat údaji o počtu ujetých kilometrů pro každý automobil.
- zákon stanovuje nové požadavky na vzdělávání zaměstanců STK (např. pravidelné školení kontrolních techniků) a stanovuje další požadavky pro jejich administrativu. Dá se navíc předpokládat, že dojde i k novelizaci prováděcí vyhlášky, která stanovuje vybavení STK. To se odrazí ve vyšších cenách technických prohlídek. V důvodové zprávě konstatuje ministerstvo, že se bude jednat maximálně o jednotky procent.
Vozidla zaragistrovaná podle současné právní úpravy nebude nutné přeregistrovávat.
Předkladatelé očekávají, že předpis vstoupí v platnost 1.7.2012.
tak az budem mit ty platy jak politici tak pro ne vis jak....
jinak.. ted sem jel do prace a v karline(prazska mestska cast) se proti me rozblikal vinovej superb.. mel strobace v masce a za sklep.. proste jak to maj passici... prolitl kolem me s houkackou a zmizel.. moje otazka.. byl to nejakej debil co chtel projet jednosmerku? nebo nake statni auto?
Naposledy upravil(a) crocjirka dne 12 led 2012 18:25, celkem upraveno 1 x.
Dave0401 píše:- stav počítače ujeté vzdálenosti silničního vozidla nesmí být pozměňován a do počítače ujeté vzdálenosti nesmí být zasahováno s výjimkou jeho opravy nebo výměny prováděné oprávněným pracovníkem opravny silničních vozidel. Výměna nebo oprava počítače ujetých kilometrů v domácích podmínkách se tak stává nezákonnou.
jestli to chápu dobře, tak je tedy stáčení kilometrů zakázáno v domácích podmínkách, avšak autoservis vám je stočit může. LOL vládo