Bass v kufri

Vše o muzice v autě - rady, postupy jak na to, možnost přidávat i fotky instalací.

Moderátoři: Bohuš, Kane13, Dacan

Odpovědět
Dafter
Příspěvky: 3
Registrován: 30 led 2017 18:24

Bass v kufri

Příspěvek od Dafter »

Ahojte :) , mam k dispozicii 2 bass repraky, ktore by som chcel zabudovat do kurfa auta, popripade vyuzit aj miesto pre rezervne koleso, ale vzhladom k tomu ze sa do toho moc nevyznam, co sa objemu skrine / tvaru tyka, potrebujem pomoc, a teda chcem sa spytat ze ako by to malo vyzerat? vie mi tu niekto pomoct? je lepsie pouzit len velky/maly repro, ci daju sa aj oby 2vyuzit? skrinku a vsetko k tomu potrebne by som si robil sam :), popripade ak by ste mi aj vedeli odporucit na to idealny material


jeden je
Mivoc AWM 124
12´
R.M.S. 220W/600W max
fs 30Hz
Qms 7,5
Qes 0,26
SPL 91dB

a druhy je Mivoc AWX 184

18´
R.M.S. 500W/1200W max
fs 28Hz
Qms 2,4
Qes 0,36
SPL 98dB

a k tomu zosilovac Magnat Power Core One Limited
http://www.magnat.de/sk/car-audio/zosil ... ne-limited" onclick="window.open(this.href);return false;


S pozdravom Dafter

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Bass v kufri

Příspěvek od All »

Na mivoc.com najdeš nejen všechny potřebné parametry pro výpočet bedny ale i doporučené objemy.
Osobně bych tohle ale nedělal. Pokud už máš potřebu mít v kufru dva woofery, pak jedině stejné. Myslím, že dva tak rozdílné reproduktory nedokážeš sladit. Ať už kvůli různým hmotám cívek tak i kvůli různé citlivosti wooferů. Myslím, že každý bude jinak "rychlý" (dynamický) a z toho vznikne celkem slušný bordel. Můžu se ale mýlit. Dalším proti je velikost bedny pro ten velký. Pixlu o objemu až 200 litrů bych v kufru fakt nechtěl.

Dafter
Příspěvky: 3
Registrován: 30 led 2017 18:24

Re: Bass v kufri

Příspěvek od Dafter »

ano, dakujem, tie data som si uz ale skor prestudoval, a bednu o objeme 127l. uz v kufri mam, a myslim ze ta by na ten velky mohla stacit, skor som mal na mysli ze ako by to malo vyzerat, kedze ta aktualna nema ziadny bassreflex, staci proste niekde do nej vlozit trubky o velkosti ako uvadza vyrobca, a je to hotovo, alebo to musi mat nejake svoje miesto?, keby ten mensi reprak je v pirestoroch pri zadnych sedadlach bolo by to lepsie? ci celkovo v aute neni dobre mat ten druhy?

All
Příspěvky: 878
Registrován: 24 lis 2005 13:02
Bydliště: Střední Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Bass v kufri

Příspěvek od All »

Můžeš mít víc wooferů ale měly by být stejné se stejnými parametry. Furt nevěřím, že se ti při sebekvalitnější montáži podaří docílit toho, aby tvoje dva woofery bouchly přesně ve stejný moment. A když se ti to nepodaří a bouchne každý trochu jindy (stačí maličko) bude z toho zkur*ený zvuk. Přece jen mají každý jiínou hmotu cívky i hodně rozdílnou plochu membrány i citlivost. Jednodušší je namontovat jen jeden.
Parametry, které jsi uvedl na výpočet velikosti bedny nestačí. Je bezpodmínečně nutné, aby bedna měla přesně stanovené (doporučené výrobcem nebo vypočítané) parametry tedy především objem případně délku a průměr bassreflexu. Bednu lze postavit i s nějakou tolerancí ale stejně je nutné vycházet z TS parametrů reproduktoru. Není možné reprák vsadit do "nějaké" bedny.
Tady - https://www.lautsprechershop.de/pdf/mivoc/awx184.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; - máš parametry toho velkého wooferu a z nich plyne, že výrobce doporučuje bassreflexovou bednu o objemu 160 až 200 litrů se dvěma nátrubky o průměru 90 mm a délce 130 mm. Jsou tam i parametry pro uzavřenou ozvučnici. Pokud tato doporučení nedodržíš velmi pravděpodobně to bude hrát blbě.
Tady - https://www.mivoc.com/gs/media/products ... tt_WEB.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; - jsou parametry toho menšího.
Je samozřejmě tvoje věc co si vestavíš do kufru, ale když se podívám na rozdíly ve velikostech beden určitě bych volil menší zlo. Z výše uvedených důvodů bych volil jen jeden woofer. Mám s tím i docela zkušenosti. V uplynulých cca 15-ti letech jsem autohifi prodával, sestavy navrhoval a stavěl. Ve svých autech jsem vozil několik instalací v cenách od cca 50.000,- do 200.000,- CZK (dnes už ne). To co jsem výše napsal necucám z prstu ale z jakés takés zkušenosti. Volba je ovšem na tobě.
Pokud jde o tvary měla by být bedna pravidelná. Nátrubky se nejčastěji montují do čelní stěny. Mohou ale být i v bočnicích nebo v horní desce. Před nátrubky by měl být volný prostor min. 1,5 násobek průměru nátrubku. Také reprák by měl bouchat do prostoru a ne do stěny kufru. Bedna samozřejmě musí mít utěsněné spoje nejlépe lepidlem při výrobě. Také platí, že čím silnější stěna tím lépe. U toho velkého wooferu bych o tloušťce stěny pod 30 mm (raději víc) ani neuvažoval.

Odpovědět

Zpět na „Autohifi“