4pistky na 16 palcova kola

Nápravy, podvozky, snižování, brzdy, řízení - vše kolem náprav a brzd

Moderátoři: Fáboš, Bohuš, Kane13, Ritchma

Uživatelský avatar
JRD McLAREN
Příspěvky: 4074
Registrován: 16 črc 2006 21:39
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od JRD McLAREN »

eeeeste vam to trochen skomplikujem..
a sice "valec" ci tzv. "prasatko" v bubnovej brzde...
vs. valec v strmeni kotucovej brzdy...
..pri zamene "zadnych" bubnovych za kotucoveee...

jak to pocitat tu .. :?
Člen Klubu Šlapacích Moskvičov
IMF Master Ignition Forum - http://imfsoft-forum.eu/

Uživatelský avatar
honza 2.0 16v
Příspěvky: 1518
Registrován: 09 říj 2005 12:41
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od honza 2.0 16v »

posero píše:chvíli sem přemýšlel na základě toho co je zde napsáno a asi budu předělávat, na svém autě mám totiž jak čínský podvozek tak čínské brzdy :lol:

a teď vážně, na civicu mam místo původních 260mm přední s jedním pístkem o průměru 54mm a zadní 240mm s pístem 34mm které byly zapojeny "křížem" tedy levé zadní a pravé přední spolu. na origo brzdovém válci z VTI 15/16 (tedy 23,81mm?)
místo toho mám momentálně na stejném válci zapojené na jeden vývod obě přední kola tedy 2x286 kotouče, a dohromady pístky 8x36mm + 4x26mm, na druhý vývod mam zapojeny jen obě zadní s origo brzdami.

zkusíme porovnat originál plochy pístků kde na každý vývod připadalo zadek π × r²=908mm² + předek 2290mm²= 3198mm²

a nyní mi vychází na jeden vývod (754x4+530x2)x2= 8152mm² :? to je předek
2x908=1816mm² zadek

moje otázka zní, co na to ten brzdový válec? už dřív mi napadlo udělat si dva válce ale nikdy sem nevymyslel jak na to a dost sem se trápil s tím jak to naučit brzdit. nyní zadek reguluji omezovačem, nutno taky uvést, že oproti serii mam o dost jinak rozloženou váhu. porovnávat mohu se seriovými auty a brzdná dráha je určitě kratší, ovšem za vyváženost už nikdy nebyla taková, částečně to bude dané i absencí ABS, pedál delší chod nemá

a teď jdu studovat ty stránky, takže nashledanou za 14 dní :lol:

první chyba kterou jsi udělal je ta, že si ze zapojení křížem udělal tzv" černobílé" zapojení (předek-zadek)

u zapojení křížem maj obě komory TMC cca stejný objem a stejný náběh tlaku..protože obojí ovládají stejný objem spotřebičů..

černobílé však počítá s různými objemy spotřebičů napojených na jendotlivé komory a tak je jedna větší-umožňující delší zdvih, druhá menší..s kratším zdvihem

udělal si z toho věc, kde měš oddělenej předek a zadek, ale adekvátně si nezvětšil (ono to jinak než výměnou za vhodný TMC nejde-ten už vhodné velikosti komor má a i vhodné zdvihy obou komor a nastavení pružin) komoru ovládající předek a nezmenšil zadek.. takže máš zadek permanentně přebržděnej a předku se nedostává..to ale kompenzuješ škrcením zadku a tím dovolíš lehce větší zdvih pístu ovládající předek-ten může bejt ale na hraně s objemem komory pro dosažení max tlaku.

předpokládám že máš Hondu:) ty maj často zdvih posilovače a TMC cca 36mm tudíš cca 18mm na komoru.. teď si spočítej hrubej objem komory (zdvih x plocha pístu) a objem spotřebičů který tím ovládáš..(zdvih x plocha pístu) vyjde ti zhruba objem komory jakej potřebuješ na ovládání těch třmenů... nezapoměň že zvětšením TMC ti klesne tlak při stejný ovládací síle a maximální výstupní tlak při plným zdvihu a maximálním vakuu (-0,8bar).v posilovači -pokud adekvátně nezměníš(zvětšíš) převodovej poměr posilovače. tj "laicky" zlepšíš něco jak dávkovatelnost brzdnýho účinku


plochu počítáš dobře... inak se ani nepočítá - je to jen kolmej průmět největšího průměru a je jedno jestli má vybrání nebo ne..pokud má vnější průměr 48 tak počítáš plochu z 48mm..

JRD:

např. prasátko favorit pick up má pístky 2x22mm..tj počítám plochu jednoho a vynásobím 2mi.

ekvivalentní třmen má potom průměr pístku 32mm (jelikož se 31,11XX asi nevyrábí :pifko: )

Uživatelský avatar
j3ykobim
Příspěvky: 579
Registrován: 05 srp 2011 08:28

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od j3ykobim »

to mi dnes připomnělo Jácův projekt a jeho CSLka :D http://forum.e30.cz/jacuv-streetfighter ... rt,40.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázek
Trabant, VW Golf, MX 5

posero
Příspěvky: 584
Registrován: 02 kvě 2007 12:45

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od posero »

honza 2.0 16v: díky 8) ta myšlenka s těma komorama a zapojením mi trkla až když sem to počítal teď, nikdy mi to nenapadlo


otázka zní jak z toho ven, zapojení bych chtěl zanechat jak je předek/zadek nějakej nápad? dva samostatné válce?
Honda Civic EG turbo
Civic aerodeck
Toyota Celica GT4

Uživatelský avatar
hIGGI
Příspěvky: 340
Registrován: 11 srp 2004 23:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od hIGGI »

http://rx7.cz/gallery/?Qwd=./brzdy2&Qiv=thumbs&Qis=M" onclick="window.open(this.href);return false;

do seriovejch 16x7 se to vejde....

kotouce z RAV4, 302mm
Cryogenic treatment
http://www.cryo-centrum.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

BIGPAPA
Příspěvky: 9161
Registrován: 09 čer 2007 01:50
Bydliště: PIT-STOP
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od BIGPAPA »

jakej je duvod zadních zdvojených brzdičů? :shock: :?
Svět by byl o mnoho bezpečnejší, když by každý před vstupem do letadla musel sníst kousek slaniny....

Uživatelský avatar
hIGGI
Příspěvky: 340
Registrován: 11 srp 2004 23:32
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od hIGGI »

BIGPAPA píše:jakej je duvod zadních zdvojených brzdičů? :shock: :?
Rekneme ze nektere sportovni predpisy to vyzaduji (nezavislou hydraulickou rucku - samostatny okruh)
Cryogenic treatment
http://www.cryo-centrum.cz" onclick="window.open(this.href);return false;

Uživatelský avatar
crocjirka
Příspěvky: 3627
Registrován: 05 kvě 2011 12:53
Bydliště: prágl
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od crocjirka »

2 okruhy chapu, ale proc 2x 4 pistek

u sportaku jsem videl malinej brzdic na rucku, kterej to taky zvladl..

Obrázek
ex:opel tigra 1.4 16v,opel tigra 1.6 16v,peugeot 106 1.4 sport,seat leon 1.8T 200PS+,ibiza 1.9TDI 6L 170PS, octavia RS combi 1.8T
NOW: family car skoda octavia 2 RS combi 2.0TSI 200 teplejch poniku...
facebook.com/jiriprokopfotograf

tom406
Příspěvky: 574
Registrován: 12 čer 2007 17:00
Bydliště: ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od tom406 »

toto je pouze parkovací brzda, která nezvládne blokaci za jízdy

BIGPAPA
Příspěvky: 9161
Registrován: 09 čer 2007 01:50
Bydliště: PIT-STOP
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od BIGPAPA »

a ta blokace je pro doriftó san moc duležitá 8)
Svět by byl o mnoho bezpečnejší, když by každý před vstupem do letadla musel sníst kousek slaniny....

Uživatelský avatar
crocjirka
Příspěvky: 3627
Registrován: 05 kvě 2011 12:53
Bydliště: prágl
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od crocjirka »

jo tak 8)
ex:opel tigra 1.4 16v,opel tigra 1.6 16v,peugeot 106 1.4 sport,seat leon 1.8T 200PS+,ibiza 1.9TDI 6L 170PS, octavia RS combi 1.8T
NOW: family car skoda octavia 2 RS combi 2.0TSI 200 teplejch poniku...
facebook.com/jiriprokopfotograf

Uživatelský avatar
Taboo
Příspěvky: 2759
Registrován: 26 lis 2004 18:27
Bydliště: Des Moines, IA, USA

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od Taboo »

Smazano
Naposledy upravil(a) Taboo dne 27 srp 2014 06:16, celkem upraveno 1 x.
IQ stylingem nenahradis.

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel2
Příspěvky: 3841
Registrován: 22 říj 2013 17:21

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od LiberaleMiguel2 »

Takže celá naše hádka měla skončit u toho, když jsem napsal, že upgrade zadních brzd se chystá, čímž to vlastně udělám podle toho co jsi teď napsal dobře :?: Děkuji, je to fajn pocit dostat za pravdu 8)
JSEM ZPÁTKY NA SVÉM PŮVODNÍM PROFILU, TAKŽE COKOLIV PIŠTE NA LiberaleMiguel (bez dvojky)

Uživatelský avatar
tholis
Moderátor
Příspěvky: 3014
Registrován: 16 dub 2009 07:33

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od tholis »

Taboo: U Golfa V je poměr brzdného účinku mezi předkem a zadkem řízen elektronicky, tedy tím mám vyřešen ten zásadní problém v disproporci. Dále mám umístěné difuzory na ramenech které odvádí vzduch k brzdičům, samotné štíty kotoučů jsou vybavené otvory kterými tento vzduch proudí na kotouče. Je to OEM z Audi TT žádné made in doma...Díky stejnému rozměru na těhlici a podobnému na ramenou to celé zapadá plug and play... Tedy chlazení je vyřešeno. Brzdiče jsou jak jsem psal váhově cca na polovině, ne-li méně.. Takže neodpruženou hmotnost jsem snížil.. Tedy jediné v čem vidím problém je teoreticky nevhodný brzdový válec. Vzhledem k nulovému propadu po instalaci hádám že tento problém není tak výrazný. Výsledek poznám v Dubnu na dráze a nebudu mít problém zpětně uznat chybu.. Každopádně na Jirkovo platformě (tedy prapůvodní cíl této debaty) s AP 4pístky problém nebyl...naopak!

Shrnuto podrtrženo:

To co říkáš má hlavu a patu a v případě že člověk dává na auto něco co s ním nemá zpočátku ani zdaleka nic společného je třeba se nad tím zamyslet a často je třeba i dost věcí předělat aby vše fungovalo jak má. Na druhou stranu v případě LEGO stavebnic jako je VW se dají vvětšinou brzdy různě přehazovat bez následků, v horším případě s následkyco nzkušený uživatel nepozná.

Crock: prostě když tam Jirko dáš to co se tam opravdu od začátku dávalo nebudeš mít problém, ale jak tam budeš vymýšlet brzdiče z francouzů, z eva apod.je třeba se nad tím radikálně zamyslet. Vím že třeba u felicií se řešil regulátor brzdého účinku na zadní osu, aby nebyl zadek či předek přebržděný... U ibizi tohle řešit nemusíš, to za tebe řeší elektronika..ale je třeba řešit aby to utáhl brzdový válec a ABS...

edit:

LM: Přečti si to celé, to že má být předek se zadkem vyvážený je jen jedna z mála podstatných věcí 8)
" www.autowerks.cz "

Uživatelský avatar
Taboo
Příspěvky: 2759
Registrován: 26 lis 2004 18:27
Bydliště: Des Moines, IA, USA

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od Taboo »

Smazano
Naposledy upravil(a) Taboo dne 27 srp 2014 06:16, celkem upraveno 1 x.
IQ stylingem nenahradis.

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel2
Příspěvky: 3841
Registrován: 22 říj 2013 17:21

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od LiberaleMiguel2 »

Jednak to, podle toho co budu dělat m, udělám přesně podle toho co jsi napsal v posledním odstavci. A jednak tím, co jsi napsal v posledním odstavci, popíráš to, co jsi sdílel v těch článcích. Drž se radši motorů a nedělej si tady ostudu :-)
JSEM ZPÁTKY NA SVÉM PŮVODNÍM PROFILU, TAKŽE COKOLIV PIŠTE NA LiberaleMiguel (bez dvojky)

Uživatelský avatar
crocjirka
Příspěvky: 3627
Registrován: 05 kvě 2011 12:53
Bydliště: prágl
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od crocjirka »

ouk.. btw a u tech APcek se musi menit tehlice? nebo to pasne plug and play?
ex:opel tigra 1.4 16v,opel tigra 1.6 16v,peugeot 106 1.4 sport,seat leon 1.8T 200PS+,ibiza 1.9TDI 6L 170PS, octavia RS combi 1.8T
NOW: family car skoda octavia 2 RS combi 2.0TSI 200 teplejch poniku...
facebook.com/jiriprokopfotograf

Uživatelský avatar
tholis
Moderátor
Příspěvky: 3014
Registrován: 16 dub 2009 07:33

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od tholis »

Crock: V pripade ze mas mensi kotouce jak 288 (coz predpokladam) tak ano musi...Mel jeem je to dlouho v inzerci... Pasuji ti tehlice z fabie RS nebo s Ibizi cupry ci pola gti. Pokud das tyhle tehlice pak ti pasnou plug and play jednopistkove brzdice z O1RS nebo ze superba na 312mm kotouc nebo dvoupistky z vw golf r32 pro 334mm kotouc nebo jaknjsem psal apecka ctyrpisty pro 312mm nebo brembo ctyrpist tusim pro 323?? Nejsem si jistej ted u velikostibkotoucu u erka a bremb ale to je asi fuk...

Jedinej problem co te muze potkat je napojeni hadice..ale to neni nic sloziteho...dej bacha na alu..malo ktere pres to dostanes..
" www.autowerks.cz "

Uživatelský avatar
crocjirka
Příspěvky: 3627
Registrován: 05 kvě 2011 12:53
Bydliště: prágl
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od crocjirka »

brzdy by tam meli byt asi 280mm tusim..
ex:opel tigra 1.4 16v,opel tigra 1.6 16v,peugeot 106 1.4 sport,seat leon 1.8T 200PS+,ibiza 1.9TDI 6L 170PS, octavia RS combi 1.8T
NOW: family car skoda octavia 2 RS combi 2.0TSI 200 teplejch poniku...
facebook.com/jiriprokopfotograf

Uživatelský avatar
tholis
Moderátor
Příspěvky: 3014
Registrován: 16 dub 2009 07:33

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od tholis »

Takze to chce jinou tehlici 8)
" www.autowerks.cz "

Uživatelský avatar
Michelin
Příspěvky: 705
Registrován: 24 říj 2004 18:43
Bydliště: Prague, North Moravia
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od Michelin »

Pokud se jedna o tu ibu 96kw co croc koupil, tak ta ma 288 kotouce a tudiz "spravny" tehlice na velky brzdy.
babyCupra

Uživatelský avatar
Taboo
Příspěvky: 2759
Registrován: 26 lis 2004 18:27
Bydliště: Des Moines, IA, USA

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od Taboo »

Smazano
Naposledy upravil(a) Taboo dne 27 srp 2014 06:16, celkem upraveno 1 x.
IQ stylingem nenahradis.

Uživatelský avatar
tholis
Moderátor
Příspěvky: 3014
Registrován: 16 dub 2009 07:33

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od tholis »

Taboo: Ted si mi sebral babovicku ...
" www.autowerks.cz "

ddddawe
Příspěvky: 58
Registrován: 10 dub 2012 23:08

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od ddddawe »

zajimavý čtení 8)

např. v ibize kterou řeší crocjirka už nezvládá ESP ty příplatkový AP, a při plným brždění mělo auto tendence brzdit střídavě prava-levá-prava-levá strana auta a působilo to, jakože auto chce jet slalom. Při vypnutým ESP pohoda, ani náznak tohoto jevu. nebylo to nebezpečný, ale bylo to tam
Sportky který nemaji ESP, což je asi crocjirkuv případ, tenhle problém s AP nemaji.

Uživatelský avatar
Taboo
Příspěvky: 2759
Registrován: 26 lis 2004 18:27
Bydliště: Des Moines, IA, USA

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od Taboo »

Smazano
Naposledy upravil(a) Taboo dne 27 srp 2014 06:17, celkem upraveno 1 x.
IQ stylingem nenahradis.

Uživatelský avatar
tholis
Moderátor
Příspěvky: 3014
Registrován: 16 dub 2009 07:33

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od tholis »

Taboo: uz na tom dva mesice jezdim. Investice to byla cca stredni.. V tuhle cvily se mi zda ze mam slabe desky..Az poresim ty uvidim jak to bude fungovat...Kazdopadne jsou o neco malo slabsi, spis stejne jak predchozi stage...serie nemohu posoudit...Koupil jsem jiz auto s lepsimi brzdici...Jezdim v tuhle chvily oem kotouce a textar desky...kotouce jsou plovouci a bohuzel derovane..nederovane tusim vyrobce nenabizi takze bych musel poridit custom...coz planuji s dalsi vymenou...
" www.autowerks.cz "

Uživatelský avatar
crocjirka
Příspěvky: 3627
Registrován: 05 kvě 2011 12:53
Bydliště: prágl
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od crocjirka »

uprimne takovou diskuzi jsem zde ani nececal(ktera by k necemu vedla) ted jeste me napadlo.. kdyz tam dam APcka.. tak bych tedy mel posilit i zadek? otazka je cim? 256mm chlazene? jako ma treba leon cupra?(ibiza nevim jake mela)
ex:opel tigra 1.4 16v,opel tigra 1.6 16v,peugeot 106 1.4 sport,seat leon 1.8T 200PS+,ibiza 1.9TDI 6L 170PS, octavia RS combi 1.8T
NOW: family car skoda octavia 2 RS combi 2.0TSI 200 teplejch poniku...
facebook.com/jiriprokopfotograf

ddddawe
Příspěvky: 58
Registrován: 10 dub 2012 23:08

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od ddddawe »

můj názor na tohle konkretni auto: nedavej, nech ty 232.
V zatačce jsou při bržděni ty 256chlazený dost cítit a předbíha tě zadek, je to neklidný. zbytečný.

Uživatelský avatar
LiberaleMiguel2
Příspěvky: 3841
Registrován: 22 říj 2013 17:21

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od LiberaleMiguel2 »

Vzdálenost nemám jak změřit, tak jsem aspoň změřil co jsem uměl. Přetížení při brzdění ze 100 na 0
Alessi: origo brzdy 2,4G
Já: mezije 6 pístky 3,1G
Oba máme stejný rozměr kol a stejné gumy(akorát Aleš má loni kupované, já 4 roky staré - už jsou dost tvrdé) a stejný podvozek. Rozdíl je trochu ve váze :-)
Zkoušeno na suché rovné silnici se zimními gumami.
JSEM ZPÁTKY NA SVÉM PŮVODNÍM PROFILU, TAKŽE COKOLIV PIŠTE NA LiberaleMiguel (bez dvojky)

Uživatelský avatar
crocjirka
Příspěvky: 3627
Registrován: 05 kvě 2011 12:53
Bydliště: prágl
Kontaktovat uživatele:

Re: 4pistky na 16 palcova kola

Příspěvek od crocjirka »

LM: tys asi vubec nepochopil o co se jedna.. :roll:
ex:opel tigra 1.4 16v,opel tigra 1.6 16v,peugeot 106 1.4 sport,seat leon 1.8T 200PS+,ibiza 1.9TDI 6L 170PS, octavia RS combi 1.8T
NOW: family car skoda octavia 2 RS combi 2.0TSI 200 teplejch poniku...
facebook.com/jiriprokopfotograf

Odpovědět

Zpět na „Podvozek a brzdy“